Jak odpowiednio eksploatować akumulator laptopa

Akumulatory z upływem czasu tracą swoje zdolności magazynowania energii. Ich pojemność się zmniejsza, a co za tym idzie czas pracy laptopa na jednym ładowaniu ulega skróceniu. To normalny proces, wynikający z zastosowanych technologii. Na trwałość baterii wpływ mają związki chemiczne użyte do ich produkcji, jednak nawet zaawansowane ogniwa litowo-jonowe podlegają degradacji tracąc swoje właściwości.

Na domiar złego, cykl życia baterii można skrócić także poprzez niewłaściwą eksploatację laptopa. Co robić, a czego nie robić, aby utrzymać gwarantowaną przez producentów średnią liczbę cykli ładowania baterii bez przedwczesnej utraty pojemności? Poniżej kilka uwag na temat właściwej eksploatacji ogniwa akumulatorowego.

Odpowiednia temperatura pracy akumulatora

Optymalną temperaturą pracy dla ogniwa akumulatorowego jest 20-25 °C. Zarówno niska, jak i bardzo wysoka temperatura, w której pracować musi bateria, negatywnie wpływają na jej żywotność. Niskie temperatury pracy na ogół zdarzają się bardzo rzadko, natomiast zbyt wysokie stają się niestety normą. Wewnątrz obudowy laptopa bywa bardzo gorąco. Podzespoły podczas swojej pracy grzeją się i wydzielają ciepło. Niewielkie i szczelnie pozamykane obudowy współczesnych laptopów nie sprzyjają wymianie ciepła z otoczeniem. Niekonserwowane odpowiednio układy chłodzenia stają się niewydolne, nie mogąc w optymalny sposób odprowadzać ciepła z wnętrza urządzenia. Bardzo istotne staje się zatem utrzymanie w odpowiednie czystości wnętrza komputera, gdyż gromadzony kurz sprawia, iż odprowadzanie ciepła przez układ chłodzenia staje się utrudnione. Konieczna jest cykliczna konserwacja, wymiana zużywającej się z czasem termopasty odpowiadającej za efektywną wymianę termiczną pomiędzy wydzielającymi ciepło układami a radiatorem i wentylatorem. O skutkach braku konserwacji układu chłodzenia można przeczytać tutaj. Aby nie utrudniać odprowadzania ciepła z wnętrza laptopa należy także zadbać o odpowiednie warunki otoczenia - nie ustawiać komputera w pobliżu źródeł ciepła, jak grzejniki czy kaloryfery.

Właściwy zasilacz

Bardzo istotne jest stosowanie odpowiedniego zasilacza, przeznaczonego do pracy z danym typem akumulatora. Zasilacz powinien cechować się właściwymi parametrami ładowania: napięcie i prąd. Stosowanie zamienników nie jest wskazane, często są one niskiej jakości, nie trzymają parametrów i zakłócają proces ładowania. najlepiej zatem stosować się do zaleceń producenta i używać produktów oryginalnych.

Kompletne rozładowanie akumulatora

Niekorzystne jest kompletne rozładowywanie akumulatora. Sytuacje, w których laptop pracując wyłącza się po całkowitym wyczerpaniu energii nie wpływają korzystnie na długość życia ogniwa. Najnowsze systemy zabezpieczeń laptopów projektowane są w ten sposób, aby nie dopuścić do sytuacji absolutnego rozładowania baterii - system zamyka się przy zachowaniu minimalnego poziomu energii. Można także samodzielnie ustawić odpowiedni poziom korzystając z ustawień w opcjach zasilania.

Praca laptopa na podłączonym zasilaniu

Nowoczesne baterie litowo-jonowe stosowane we współczesnych laptopach posiadają odpowiednie zabezpieczenia zatrzymujące proces ładowania akumulatora po osiągnięciu maksymalnego poziomu naładowania - nie istnieje zatem niebezpieczeństwo jego “przeładowania”, czyli konieczność odłączenia kabla zasilającego po pełnym naładowaniu baterii. Było to zasadne przy starszym typie akumulatorów niklowych, podobnie jak przeprowadzanie procesu tzw. “formatowania” akumulatora. “

Formatowanie”, czyli utrwalanie pojemności baterii

“Formatowanie” pojemności ogniwa było słuszne przy bateriach niklowych i wiązało się z kwestią tzw. “pamięci” tego typu ogniw. Proces ten polegał na wstępnym kilkukrotnym rozładowywaniu akumulatora do zera i jego ponownym pełnym naładowaniu. W ten sposób utrwalana była pojemność ogniwa. Przy nowoczesnych bateriach niklowo-jonowych czynności takie nie są wymagane, a nawet, jak już wyżej wspomniano, mogą być one wielce niekorzystne. Tego typu ogniw nie należy rozładowywać do końca, zresztą procedura taka może być niemożliwa do realizacji ze względu na wspomniane systemy zabezpieczeń strzegące przed kompletnym rozładowaniem ogniwa.

Działania oszczędzające zużycie energii

Wiadomo - im dłużej laptop będzie pracował na jednym ładowaniu tym więcej czasu zajmie mu osiągnięcie maksymalnej liczby procesów ładowania baterii, składających się na cykl życia ogniwa akumulatorowego. Stąd tak istotne są wszelkie działania związane z oszczędnym zużyciem energii. Pobór prądu można ograniczać zamykając wszystkie niepotrzebne aplikacje, uruchamiane często w momencie włączenia laptopa, ograniczając liczbę otwartych kart w przeglądarce internetowej (od wersji Chrome 57 nie jest to konieczne, bowiem okna są wygaszane i pobór energii ograniczany), wyłączając nieużywane moduły, jak WiFi czy Bluetooth, zmniejszając jasność ekranu czy odłączając niepotrzebne urządzenia zewnętrzne podłączone do portów komputera.

Galeria Iviter

serwis elektroniki 1 serwis elektroniki 2 serwis elektroniki 3 serwis elektroniki 4 serwis elektroniki 5 serwis elektroniki 6 serwis elektroniki 7 serwis elektroniki 8

Jesteśmy serwisem pogwarancyjnym. Nie działamy w ramach gwarancji.

Kontakt telefoniczny do nas - 22 113 40 88.
Darmowa diagnoza i wycena naprawy. Sprawdź nasze referencje: iviterserwis.pl/referencje

Jeśli nie mieszkasz w Warszawie możesz wysłać do nas sprzęt do naprawy. Szczegółowa instrukcja o tym jak tego dokonać: iviterserwis.pl/darmowapaczka

serwis pogwarancyjny