Właściwa temperatura pracy układów laptopa, czyli o systemie chłodzenia

apple-1835805_1920.jpgLaptop działa wolniej? A może wentylator szumi na najwyższych obrotach nawet podczas zwykłej pracy? To mogą być objawy niewydolnego układu chłodzenia.

Odpowiednia temperatura pracy układów laptopa ma ogromne znaczenie dla wydajnej i bezawaryjnej pracy komputera. Zbyt wysoka temperatura jest dla działania podzespołów wyjątkowo niekorzystna, prowadzi do ich niewłaściwego funkcjonowania i do szybszego zużycia.

Podzespoły podczas działania promieniują ciepło, na domiar złego obudowy współczesnych laptopów są niewielkie i szczelnie pozamykane, stąd warunki ich pracy nie należą do najlżejszych. Jak gorąco bywa we wnętrzu laptopa? Wystarczy w odpowiednim miejscu dotknąć obudowę, albo zbliżyć dłoń do wentylacyjnej kratki. Bardzo istotna jest zatem rola układów chłodzących – to ich właściwe działanie utrzymuje laptop w odpowiedniej formie i kondycji.

Układ chłodzenia utrzymuje zatem odpowiednią temperaturę we wnętrzu urządzenia, przez co odpowiedzialny jest za stabilną i bezawaryjną pracę komputera - innymi słowy, zapobieganie różnym usterkom wynikającym z przegrzania i zużycia podzespołów.

Konserwacja układu chłodzenia

Niezwykle istotne jest zatem utrzymanie odpowiedniej sprawności układu chłodzenia, co wiąże się z koniecznością jego konserwacji. Podczas cyrkulacji powietrza spowodowanej pracą wentylatorów, we wnętrzu laptopa gromadzi się kurz i pył. Brud osiada między łopatkami wiatraków, zatyka kratki wentylacyjne, powodując spadek wydajności systemu i wymuszając jego bardziej intensywną pracę (wentylatory stają się wyraźnie głośniejsze, a obudowa laptopa cieplejsza). Dlatego bardzo ważna jest konserwacja systemu – okresowe czyszczenie elementów układu chłodzenia. W takim wypadku obudowa komputera musi zostać zdemontowana, podzespoły wymontowane i wyczyszczone.

Jednak konserwacja wiąże się nie tylko z usuwaniem zalegającego kurzu. To także wymiana termopasty, czyli substancji odpowiadającej za możliwie najefektywniejszą transmisję ciepła pomiędzy nagrzewającymi się podzespołami (np. procesorem) a radiatorem i wentylatorem. Termopasta podczas eksploatacji zużywa się tracąc swoje termiczne właściwości i dlatego musi zostać usunięta i zastąpiona nową – jest to bardzo ważne element właściwej konserwacji układu chłodzącego w laptopie.

Objawy niesprawnego układu chłodzenia

O niektórych objawach już wspomniano na wstępie: to głośniejsza praca wentylatorów, nawet podczas pracy bez jakiegokolwiek obciążenia procesora, oraz gorąca obudowa laptopa. Do innych należeć będą:

  • Wyraźnie wolniejsze działanie systemu operacyjnego. 
  • Krótkotrwale zamrażanie pracy komputera. 
  • Częsty restart systemu.
  • Samoczynne wyłączanie laptopa, związane z działaniem zabezpieczeń przeciw przegrzaniu urządzenia. 

Trudno jednak te symptomy traktować jako miarodajne. Ocena temperatury obudowy w kontekście obciążenia procesora czy grafiki jest bez odpowiedniego oprogramowania raczej niemożliwa, zaś pozostałe objawy mogą być związane z innymi dolegliwościami komputera. Dlatego zalecane jest przeprowadzanie cyklicznych zabiegów konserwacyjnych w serwisach komputerowych, bez względu na występujące objawy. Co jakiś czas po prostu warto wyczyścić komputer, ułatwiając mu działanie i przedłużając życie podzespołów. W naszym serwisie tego typu działania należą do rutynowych – jesteśmy w stanie szybko i sprawnie przeprowadzić stosowną konserwację.

Zapobieganie przegrzewaniu podzespołów laptopa

Zalecana okresowa konserwacja układu chłodzenia nie jest jedyną metodą zapobiegania przegrzewaniu podzespołów laptopa. Istnieje szereg codziennych praktyk, których zastosowanie może mieć znaczący wpływ na lepszą pracę komputera. Co należ robić?

  • Należy unikać zasłaniania kratek wentylacyjnych, co znacząco wpływa na właściwą cyrkulację powietrza podczas pracy laptopa.
  • Minimalizować czas pracy z laptopem w miejscach szczególnie gorących (w pobliżu grzejników).
  • Unikać korzystania z laptopa w przestrzeniach zapylonych. Czyścić obudowę z kurzu, dbać o czystość miejsca pracy.
  • Nie pracować z laptopem na miękkich podłożach (pościel) - kratki wentylacyjne mogą zostać przytkane, a kurz zasysany jest do środka.
  • Unikać palenia papierosów podczas pracy z laptopem - tytoń i popiół doskonale zatykają kratki wentylacyjne i dostają się między łopatki wentylatorów.
  • Korzystać z oprogramowania monitorującego temperatury pracy podzespołów. S
  • tosować podkładki chłodzące wymuszające odpowiedni przepływ powietrza.

W przypadku jakichkolwiek problemów z laptopem zapraszamy do naszego serwisu. Warto nadmienić, iż każdy serwisowany przez nas komputer zawsze poddajemy czyszczeniu i polecamy stosownej konserwacji.

Galeria Iviter

serwis elektroniki 1 serwis elektroniki 2 serwis elektroniki 3 serwis elektroniki 4 serwis elektroniki 5 serwis elektroniki 6 serwis elektroniki 7 serwis elektroniki 8

Jesteśmy serwisem pogwarancyjnym. Nie działamy w ramach gwarancji.

Kontakt telefoniczny do nas - 22 113 40 88.
Darmowa diagnoza i wycena naprawy. Sprawdź nasze referencje: iviterserwis.pl/referencje

Jeśli nie mieszkasz w Warszawie możesz wysłać do nas sprzęt do naprawy. Szczegółowa instrukcja o tym jak tego dokonać: iviterserwis.pl/darmowapaczka

serwis pogwarancyjny