ZALANY LAPTOP – CO ROBIĆ?

iviter-serwis-zalany-laptop.jpegDo naszego serwisu trafiają laptopy w wyniku różnych niefortunnych przypadków, niestety jednym z najczęściej powtarzających się uszkodzeń powstałych z winy użytkownika jest zalanie urządzenia. Niestety, ponieważ zalanie jest jedną z najpoważniejszych tego rodzaju awarii, stopień zniszczenia podzespołów laptopa bywa ogromny, a usuwanie powstałych w ten sposób szkód niezwykle skomplikowane, a co za tym idzie, kosztowne. Niekiedy zdarza się, iż przywrócenie pełnej sprawności urządzenia graniczy z cudem.

Laptopy bywają zalewne całą gamą przeróżnych płynów: od zwykłej wody, kawy czy herbaty przez alkohole, zupy, soki, aż do słonej morskiej wody (jeden z najcięższych przypadków). Bywają także nieelegancko traktowane przez zwierzęta domowe (zwłaszcza koty) – to także trudne przypadki. Największe ryzyko niesie jednak zwyczaj popijania podczas pracy z laptopem. Z naszego serwisowego doświadczenia wynika, iż najwięcej zalań komputera odbywa się właśnie w takich przypadkach. Zalecamy zatem stawiać szklankę jak najdalej od klawiatury.

Ze względu na rodzaj płynu i stopień zalania konsekwencje dla urządzenia mogą być różne, zawsze są jednak związane z drobiazgowym, czasochłonnym i wymagającym zaangażowania specjalistycznego sprzętu (myjki ultradźwiękowe) działaniem serwisowym.

Zalana elektronika to poważny problem. Ciecz powoduje zwarcia uszkadzając podzespoły. Nawet jeśli laptop działa, to i tak po odparowaniu cieczy pozostaną osady (nawet po zwykłej wodzie), które bardzo szybko wywołają korozję wewnątrz obwodów urządzenia prowadząc do ich degradacji i uszkodzeń podzespołów.

Skutkom zalania można jednak przeciwdziałać. Wyrządzone przez ciecz szkody ograniczać. Podpowiadamy co należy zrobić gdy laptop zostanie zalany.

Najważniejsze – odłączyć zasilanie laptopa

W przypadku zalania należy natychmiast wyłączyć prąd. Jeśli laptop pracuje z zasilaczem, wyciągnąć wtyczkę, jeśli źródłem zasilania jest bateria, wyjąć baterię. Nie należy zamykać systemu – liczy się czas. Dopływ prądu trzeba odciąć natychmiast! Woda przewodzi bowiem prąd ze względu na obecność w jej składzie jonów różnych pierwiastków. Zwarcia wywołane przez wodę mogą zatem uszkodzić podzespoły laptopa.

Po drugie – odwrócić laptop klawiaturą do dołu

Na ogół jako pierwsza bywa zalana klawiatura laptopa. Nie należy podejmować żadnych prób jej wycierania, np. za pomocą papierowego ręcznika. Tracimy wówczas czas, często, na domiar złego, dociskając klawisze i pomagając spływać cieczy do wnętrza komputera. Cieczy zajmuje zwykle trochę czasu przedostanie się do środka, dlatego lepszym rozwiązaniem jest maksymalne odchylenie ekranu i odwrócenie laptopa klawiaturą do dołu. Na ogół nie można odchylić ekranu tak aby leżał on płasko – laptop należy zatem położyć na krawędzi stołu, ręcznik papierowy wykorzystać podkładając pod klawiaturę i pozwolić mu wchłaniać spływającą wodę. Nic więcej zrobić nie można – trzeba po prostu dać zadziałać grawitacji, z nadzieją, iż ciecz nie spenetrowała jeszcze zbyt głęboko wnętrza komputera. Nie ma sensu przyspieszać procesu osuszania np. za pomocą suszarki – wilgoć i temperatura prowadzić mogą w szybszym tempie do zawiązywania się późniejszych procesów korozji. Potrząsanie laptopem także może przynieść więcej szkody niż pożytku – ciecz można w ten sposób rozprowadzić po wnętrzu komputera: płycie głównej, twardym dysku. Krótko mówiąc należy sprzęt odwrócić i czekać, aż wszystko co ma wypłynąć, wypłynie, a potem…

Niezwłocznie udać się do punktu serwisującego laptopy

Wizyta w serwisie jest w takim przypadku konieczna. Pod żadnym pozorem nie należy samodzielnie uruchamiać laptopa – konsekwencją mogą być jego poważne uszkodzenia (zwarcia, spalone układy). Nawet jeśli wydaje się, iż ciecz wypłynęła z naszego laptopa, w mikroszczelinach, pod układami BGA, może ona utrzymywać się bardzo długo i aby ją usunąć konieczne są specjalne zabiegi serwisowe.

Nawet gdyby laptop działał, rozpoczęte procesy korozyjne w krótkim czasie doprowadzić mogą do awarii urządzenia. Ciecze pozostawiają bowiem osady wywołujące korozję. Takie osady musza zostać usunięte serwisowo – odbywa się to za pomocą kąpieli w myjkach ultradźwiękowych. Dlatego wizyta w serwisie jest niezbędna.

Elektronika koroduje w przyspieszonym tempie stąd bardzo istotny jest czas reakcji. Wizyta w serwisie musi nastąpić niezwłocznie, serwisowanie laptopa rozpoczęte natychmiast. Tylko wtedy istnieje wysokie prawdopodobieństwo przywrócenia komputerowi pełnej sprawności. Długotrwałe wystawianie jego układów na działanie czynników wywołujących korozję, często dyskwalifikuje sprzęt czyniąc go niezdatnym do naprawy w ogóle. Uszkodzenia mogą być zbyt poważne i ich usunięcie po prostu nieopłacalne.

Galeria Iviter

serwis elektroniki 1 serwis elektroniki 2 serwis elektroniki 3 serwis elektroniki 4 serwis elektroniki 5 serwis elektroniki 6 serwis elektroniki 7 serwis elektroniki 8

Jesteśmy serwisem pogwarancyjnym. Nie działamy w ramach gwarancji.

Kontakt telefoniczny do nas - 22 113 40 88.
Darmowa diagnoza i wycena naprawy. Sprawdź nasze referencje: iviterserwis.pl/referencje

Jeśli nie mieszkasz w Warszawie możesz wysłać do nas sprzęt do naprawy. Szczegółowa instrukcja o tym jak tego dokonać: iviterserwis.pl/darmowapaczka

serwis pogwarancyjny