Zalany laptop - naprawa, czyszczenie komputera po zalaniu IVITER SERWIS Warszawa
Loading...

W celu dokonania możliwie najszybszej naprawy prosimy udać się do naszego oddziału na Placu Konstytucji 5 - lokal "Instrumenty Muzyczne"  - posiadamy tam wysoko wykwalifikowanych techników, którzy świetnie znają się w zakresie usług naprawy, smartfonów, tabletów czy laptopów. 

Zalany laptop - naprawa, czyszczenie komputera po zalaniu

Naprawiamy komputery po zalaniu. Posiadamy bardzo duże doświadczenie w pracy z zalaną elektroniką. Stosujemy wysokiej klasy preparaty chemiczne do czyszczenia płyt głównych, elementów składowych notebooka. Posiadamy bardzo wysoką skuteczność w dziedzinie naprawy zalanych komputerów.

zalany komputer laptop

Zalany laptop

Laptop jest urządzeniem mobilnym, często przenosimy go, korzystamy z niego leżąc w łóżku czy siedząc przy stole podczas jedzenia – taka mobilność jest bardzo wygodna, jednak ma pewną wadę – stwarza sytuacje, w których łatwo może dojść do uszkodzenia sprzętu. Jednym z najczęstszych przypadków uszkodzenia laptopów jest ich zalanie – wodą, herbatą, kawą, colą, sokiem, piwem, winem – skutki zazwyczaj są podobne.

Kiedy dojdzie do zalania, należy zachować zimną krew i zastosować się do pewnych kroków, które pozwolą zminimalizować uszkodzenia.

Krok pierwszy - najważniejszy – natychmiast odłącz źródła prądu.

Natychmiastowe odłączenie zasilacza i wyjęcie baterii w bardzo dużym stopniu redukuje możliwość uszkodzenia sprzętu. Woda nie działa bezpośrednio na elektronikę, uszkadza ją, kiedy powoduje zwarcia prądu. Pozbawienie laptopa zasilania odpowiednio szybko chroni płytę główną przed uszkodzeniem elementów i ścieżek elektrycznych.

Krok drugi – odwrócenie laptopa.

Najczęściej bywa tak, że zalana zostaje klawiatura oraz touchpad. Od razu po zalaniu należy odwrócić sprzęt tak, aby płyny nie przedostawały się w głąb urządzenia. Woda czy inny płyn potrzebuje kilku, może kilkunastu sekund by dostać się do np. płyty głównej. Mamy więc czas, aby maksymalnie odchylić ekran urządzenia i postawić komputer do góry spodem, tak by płyn mógł swobodnie wypływać na zewnątrz, a nie penetrować sprzęt.

W brew pozorom wycieranie klawiatury np. papierowym ręcznikami jest bardzo złym pomysłem. Naciskając klawisze podczas wycierania niejako wtłaczamy płyn do wnętrza urządzenia – powodujemy sytuację, której za wszelką cenę chcemy uniknąć.

Użycie suszarki również nie jest dobrym rozwiązaniem – owszem – osuszymy zewnętrzne części, ale strumień powietrza pociągnie ze sobą krople wody w głąb urządzenia. Dodatkowo parująca ciesz to duża wilgotność powietrza, a ta w połączeniu z podwyższoną temperaturą z łatwością da początek korozji ścieżek oraz złączy, których naprawa może być niemożliwa i prawdopodobnie będzie wiązać się z wymianą całej płyty głównej.

UWAGA! Nie potrząsaj komputerem - doprowadzić to może do niekorzystnego rozlania się cieczy i dościa jej do układów scalonych na płycie głównej. Dodatkowo potrząsanie komputerem w takiej sytuacji nie jest korzystne dla dysku twardego. 

Okej, odłączyliśmy zasilanie i odwróciliśmy laptopa, jeżeli zrobiliśmy to odpowiednio szybko to prawdopodobnie jedynym, co ucierpiało do tej pory jest klawiatura – w przypadku napojów słodzonych, bardzo prawdopodobna będzie konieczność jej wymiany. Teraz naszym największym problemem jest ciecz wewnątrz urządzenia, woda – podstawowy składnik wszystkich napojów - powoduje korozję, a składniki takie jak kwas fosforowy(zawarty np. w coca-coli) tylko przyśpieszają te procesy. Należy zadbać więc, o odpowiednie osuszenie sprzętu, 24 godziny bez uruchomienia sprzętu nie wystarczą – woda bardzo chętnie wpływa we wszystkie szczeliny, np. te pod układami BGA na płycie głównej, mają one szerokość setnych części milimetra. W takich miejscach woda może utrzymać się bardzo długo, bez najmniejszego problemu kilka dni, powodując korozję a w przypadku uruchomienia sprzętu –zwarcia.

Po wykonaniu pierwszych dwóch kroków, najrozsądniejszym posunięciem jest oddanie sprzętu do serwisu, możliwie najszybciej - tak by nie dać czasu wodzie, na uszkodzenie ścieżek i elementów elektronicznych. W serwisie sprzęt zostanie natychmiastowo rozłożony na elementy pierwsze i oczyszczony przy pomocy myjki ultradźwiękowej. Kolejnym krokiem będzie wykonanie diagnostyki przy pomocy specjalistycznego sprzętu – nie należy włączać laptopa tak po prostu, jeżeli tak zrobimy, uszkodzenie jednego elementu może spowodować kolejne uszkodzenia, często bardziej poważne. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy wykonać szereg testów i pomiarów, zlokalizować i naprawić ewentualne usterki, i dopiero wtedy uruchomić sprzęt.

Podsumowując - w razie zalania należy:

  • Odłączyć zasilanie i wyjąć baterię.
  • Odwrócić laptopa spodem do góry.
  • Dostarczyć laptopa w do serwisu, gdzie zostanie oczyszczony i zdiagnozowany

Oddając komputer do serwisu WYMAGAJ aby zajęto się nim w pierwszej kolejności, gdyż zwłoka w takim przypadku powoduje dalszy postęp elektrokorozji.

Należy pamiętać, że jeżeli po zalaniu sprzęt zostanie osuszony, ale nie zostanie dokładnie oczyszczony to ma prawo działać poprawnie, jednak z czasem postępująca korozja i mikrozwarcia mogą powodować uszkodzenia bardzo trudne do naprawy.

 

Jesteśmy serwisem pogwarancyjnym. Nie działamy w ramach gwarancji. 

Kontakt telefoniczny do nas - 22 290 41 14.
Darmowa diagnoza i wycena naprawy. Sprawdź nasze referencje: https://iviterserwis.pl/referencje-i-opinie

Jeśli nie mieszkasz w Warszawie możesz wysłać do nas sprzęt do naprawy. Szczegółowa instrukcja o tym jak tego dokonać: https://iviterserwis.pl/kontakt-i-adres-wysylki