Czyszczenie laptopa, naprawa układu chłodzenia (komputer się przegrzewa) IVITER SERWIS Warszawa
Loading...

IVITER poszukuje ludzi do pracy. Pełna lista stanowisk dostępna tutaj https://iviter.pl/oferty-pracy/ - piszcie do nas, warunki zatrudnienia do pełnej negocjacji (zwłaszcza w przypadku doświadczonych osób, chętnie spełnimy Wasze wymagania finansowe). 

W celu dokonania możliwie najszybszej naprawy prosimy udać się do naszego oddziału na Placu Konstytucji 5 - lokal "Instrumenty Muzyczne"  - posiadamy tam wysoko wykwalifikowanych techników, którzy świetnie znają się w zakresie usług naprawy, smartfonów, tabletów czy laptopów. 

Czyszczenie laptopa, naprawa układu chłodzenia (komputer się przegrzewa)

Problem odprowadzania ciepła w elektronice jest bardzo powszechny, nad nowymi systemami chłodzenia pracują całe zespoły specjalistów i jak dotąd nie udało się opracować rozwiązania idealnego. W naszym serwisie rozwiązujemy wszystkie problemy związane z zagadnieniem chłodzenia laptopów.

czyszczenie laptopa

 

W komputerach klasy PC mamy bardzo dużo miejsca w obudowie, wiec zamontowanie dużego radiatora z wiatrakiem lub systemu chłodzenia cieczą nie jest problemem. Kwestia zaczyna komplikować się, jeśli chodzi o chłodzenie laptopów. Ze względu na dążenie do coraz mniejszych wymiarów, redukuje się wolne przestrzenie wewnątrz obudowy – zmniejsza się cyrkulacja powietrza, a tym samym pogarsza odprowadzanie ciepła. Oczywiście producenci sprzętu nie lekceważą tej sprawy, montują bardzo zaawansowane układy chłodzenia, które sprawują się doskonale – do czasu.

W laptopach, aby odprowadzić ciepło na zewnątrz obudowy wykorzystuje się powietrze. Wiatrak zamieszczony na „harmonijce” blaszek – radiatorze - zasysa chłodne powietrze spod komputera i wydmuchuje je przez radiator, na którym powietrze się ogrzewa. Radiator ma specyficzny kształt – zestaw dziesiątek cienkich blaszek ustawionych blisko siebie. Taka budowa wymuszona jest przez dążenie do maksymalnej powierzchni kontaktu radiatora z powietrzem-maksymalnego przekazywania ciepła. Blaszki radiatora są w odległości około jednego milimetra od siebie – są to idealne warunki do tego, by osiadał tam i gromadził się kurz. Warstwa kurzu, tak jak warstwa puchu w zimowej kurtce, bardzo dobrze izoluje ciepło.

Przegrzewanie się komputera może objawiać się w następujący sposób:

Resetowanie się i wyłączanie komputera

Wbudowane systemy kontroli temperatury starają zapobiec uszkodzeniu się sprzętu, zakurzony radiator nie jest w stanie odprowadzić ciepła, więc jedynym sposobem by tego ciepła się pozbyć jest usunięcie jego źródła – wyłączenie układów elektronicznych w celu ich ochrony. Może to się wydawać zaskakujące, ale w każdym komputerze znajduje się co najmniej kilka cyfrowych termometrów. Dane z nich są porównywane z zadanymi przez producenta wartościami i jeżeli temperatura przekroczy dopuszczalną wartość, sprzęt restartuje się lub wyłącza samoczynnie, a użytkownik nie ma pojęcia co się właśnie stało.

Bluescreen, powolne działanie systemu

Kolejny skutek przegrzania - słynny niebieski ekran z białymi napisami od wielu lat gości od czasu do czasu na ekranach naszych komputerów. Jednym z powodów jego pojawienia się może być właśnie przegrzanie np. procesora. W zbyt wysokich temperaturach układy elektroniczne nie są w stanie pracować poprawnie, system zaczyna działać niestabilnie co może zaowocować jego „padnięciem” i właśnie bluescreenem.

Artefakty, dziwny, poszatkowany obraz 

Praca układów w zbyt wysokiej temperaturze powoduje ich powolne uszkodzenie, lub uszkodzenie połączeń między układem a płytą główną. Częstym objawem przegrzewania się –w tym przypadku kart graficznych- jest pojawienie się artefaktów na ekranie. Związana ze dużą zmianą temperatury rozszerzalność temperaturowa –mówiąc w uproszczeniu- odrywa układy elektroniczne przylutowane do płyty głównej komputera. 

Bardzo często zdarza się, że korzystamy z laptopa w łóżku- nie ma w tym nic złego, o ile nie trzymamy laptopa bezpośrednio na kołdrze czy kocu. Niestety, jest to bardzo powszechna praktyka, laptop zasysa powietrze do chłodzenia spod spodu obudowy, kiedy stoi na kołdrze lub kocu jest to niemożliwe, dodatkowo układ chłodzenia działa wtedy „jak odkurzacz” zbierając wszystkie pyłki oraz kurz który chętnie gromadzi się na różnych materiałach.

Aby zapobiec uszkodzeniu się sprzętu należy zadbać o odpowiednia czystość – sprawność układu chłodzącego. 

Jesteśmy serwisem pogwarancyjnym. Nie działamy w ramach gwarancji. 

Kontakt telefoniczny do nas - 22 113 40 88.
Darmowa diagnoza i wycena naprawy. Sprawdź nasze referencje: https://iviterserwis.pl/referencje-i-opinie

Jeśli nie mieszkasz w Warszawie możesz wysłać do nas sprzęt do naprawy. Szczegółowa instrukcja o tym jak tego dokonać: https://iviterserwis.pl/kontakt-i-adres-wysylki