Kłopoty z systemem chłodzenia MacBooka – naprawa i konserwacja

Darmowy odbiór i wysyłka sprzętu

Darmowy transport

Bezpłatny transport sprzętu do serwisu i z serwisu na terenie całej Polski. Cała operacja nie zobowiązuje do zlecenia nam odpłatnej usługi

Gwarancja 12 miesięcy!

Gwarancja 12 miesięcy!

Każde urządzenie, które naprawimy - zostanie objęte roczną gwarancją, niezależnie od tego jaka usterka w nim wystąpiła! 6-miesięczna gwarancja na materiały eksploatacyjne.

Niezobowiązująca diagnoza.

Darmowa diagnoza.

Wstępna diagnoza każdego urządzenia - zawsze jest bezpłatna

Wszystkie iurządzenia posiadające aktywny system chłodzenia wymagają okresowej konserwacji. Serwisowanie tego typu związane jest z usunięciem nagromadzonego przez wentylatory kurzu oraz wymianą past i taśm termoprzewodzących mających zapewniać wydajną wymianę cieplną pomiędzy układami obliczeniowymi a radiatorami. Termopasty i termopady z upływem czasu tracą swoje termiczne właściwości – zaczynają wysychać i się kruszyć. Wszystko to sprawia, że urządzenie zaczyna się grzać zmuszając wiatraki do głośniejszej pracy, sprzęt zaczyna działać wolniej a system się zawieszać. Wzrost temperatury wewnątrz urządzenia skraca życie zastosowanych podzespołów i w efekcie prowadzi do przedwczesnych i kosztownych awarii (np. płyty głównej).

Podwyższony hałas wentylatorów nie zawsze jest zwiastunem awarii. Każdy MacBook ma prawo pracować głośniej w przypadku wykonywania zadań wymagających zwiększonej mocy obliczeniowej, jak renderowanie grafiki, obróbka czy kompresja wideo, działanie wymagających gier w najwyższych ustawieniach graficznych, czy indeksowania treści twardego dysku za pomocą funkcji Spotlight służącej do przeszukiwania zawartości Maka.

Kłopoty z systemem chłodzenia MacBooka – naprawa i konserwacja

Temperatura na zewnątrz urządzenia również wpływa na częstotliwość uruchomień wentylatorów oraz ich obroty – im cieplej tym wiatraki włączają się częściej i kręcą szybciej przez co praca staje się głośniejsza (dawno temu spotkaliśmy się z pomysłem umieszczania pojemników z lodem w pobliżu kratek wentylacyjnych, co miało przyspieszyć i wyciszyć proces renderowania wysokiej rozdzielczości materiału filmowego). Szum powietrza jest zatem integralną częścią pracy urządzenia.

Monitor aktywności

Na wydajność, a co za tym idzie, temperaturę i obroty wentylatorów wpływ ma rodzaj uruchomionej aplikacji. Aby mieć wgląd w stopień aktywności procesora należy skorzystać z Monitora aktywności. Za pomocą Monitora można dokonać wymuszenia zamknięcia procesów obciążających jednostkę obliczeniową. Więcej zasobów procesora wykorzystanych jest w przypadku aplikacji wymagających obliczeń, jednak po ich zamknięciu nie będą już one obciążać układu obliczeniowego i jego temperatura oraz prędkość obrotowa wiatraków powinna spaść.

Właściwa cyrkulacja powietrza

Aby każde iurządzenie mogło sprawnie i wydajnie chłodzić należy zwracać uwagę na drożność kratek wentylacyjnych – pracując nie należy ich zasłaniać. Kratki wentylacyjne i wiatraki w produktach Apple wyposażonych w aktywne systemy chłodzenia projektowane są w różnych miejscach:

  • kratka wentylacyjna znajdują się na spodzie urządzenia (Mac mini gorące powietrze odprowadza do tyłu, Mac Pro powietrze odprowadza górą).
  • kratka wentylacyjna znajduje się wzdłuż dolnej krawędzi oraz z tyłu (iMac, MacBook Pro).
  • kratka wentylacyjna wzdłuż spodniej części obudowy, obok uchwytu – MacBook Air.
  • wiatrak oraz kratka wentylacyjna znajdują się na spodzie – Apple TV 4K, stacje bazowe Airport Extreme oraz Airport Time Capsule.

Należy pamiętać, iż używanie urządzenia z wentylacją na spodzie obudowy na miękkiej powierzchni prowadzi do jego przegrzania i głośniejszej pracy wentylatorów. Aby zapewnić optymalne warunki pracy właściwe jest korzystanie z tego typu sprzętu na twardych powierzchniach z zapewnieniem odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Reset kontrolera zarządzania systemem - SMC

W przypadku gdy wiatraki Maka pracują głośno nawet wtedy gdy nie jest on nadmiernie obciążony i ma zapewniony odpowiedni przepływ powietrza, konieczne może się okazać zresetowanie kontrolera zarządzania systemem (SMC). W przypadku Apple TV 4K, oraz stacji bazowych Airport Extreme oraz Airport Time Capsule rozwiązaniem jest odłączenie zasilania i ponowne uruchomienie sprzętu. W komputerach Mac kontroler SMC odpowiada za różne funkcje (m.in. zarządzanie baterią, podświetleniem klawiatury, reagowaniem na przycisk zasilania), w tym także zarządzanie temperaturą. W przypadku różnych typów urządzeń proces ten może przebiegać odmiennie. W notebookach z niewymienną baterią polega na przytrzymaniu kombinacji klawiszy Shift-Control-Option po lewej stronie klawiatury przy wciśniętym klawiszu zasilania (komputer musi być wcześniej wyłączony) przez około 10 sekund. Jeśli bateria jest wymienna, należy ją wyjąć i przytrzymać przycisk zasilania przez 5 sekund. W przypadku komputerów stacjonarnych Mac procedura polega na odłączeniu na 15 sekund przewodu zasilającego, ponownym podłączeniu przewodu i uruchomieniu sprzętu po upływie 5. sekund.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niewłaściwych oznak pracy Maka zapraszamy do odwiedzenia naszego serwisu. Postaramy się szybko i sprawnie odnaleźć i zlikwidować przyczyny występujących komplikacji.

Galeria Iviter

serwis elektroniki 1 serwis elektroniki 2 serwis elektroniki 3 serwis elektroniki 4 serwis elektroniki 5 serwis elektroniki 6 serwis elektroniki 7 serwis elektroniki 8

Jesteśmy serwisem pogwarancyjnym. Nie działamy w ramach gwarancji.

Kontakt telefoniczny do nas - 22 113 40 88.
Darmowa diagnoza i wycena naprawy. Sprawdź nasze referencje: iviterserwis.pl/referencje

Jeśli nie mieszkasz w Warszawie możesz wysłać do nas sprzęt do naprawy. Szczegółowa instrukcja o tym jak tego dokonać: iviterserwis.pl/darmowapaczka

serwis pogwarancyjny