Odzyskiwanie danych z dysku twardego IVITER SERWIS Warszawa
Loading...

Odzyskiwanie danych z dysku twardego

Utrata danych znajdujących się na twardym dysku może być związana z kilkoma rodzajami usterek.

Uszkodzenia elektroniczne

Odzyskanie danych w przypadku awarii elektroniki wiąże się z jej naprawą (wymianą) oraz przekopiowaniem danych na inny nośnik. Większość współczesnych dysków wyposażona jest w pamięci flash, na które wgrywany jest oryginalny firmware dedykowany dla danego egzemplarza – nawet zastosowanie elektroniki z takiego samego modelu nie spowoduje uruchomienia urządzenia. Usunięcie takiego uszkodzenia jest zatem dosyć kłopotliwe a cały proces naprawczy zależy od marki oraz modelu dysku i związany jest z odpowiednim doborem układu i jego przeprogramowaniem pod konkretne urządzenie.

Uszkodzenia mechaniczne

Ten rodzaj uszkodzeń stanowi zawsze poważne wyzwanie. Najczęściej związany jest on z uszkodzeniem głowic bądź powierzchni dysku w konsekwencji uderzenia lub upadku – gdy na skutek wstrząsu dochodzi do zetknięcia głowicy z wirującą powierzchnią talerza. W przypadku uszkodzenia powierzchni odzysk danych często bywa niemożliwy, a w najlepszym wypadku utrudniony – często nie jest możliwe odzyskanie danych w 100%.

Uszkodzenia logiczne

Ten typ uszkodzeń związany jest z utratą danych w wyniku skasowania, sformatowania, zawirusowania czy przywrócenia systemu z partycji recovery. Sam nośnik pozostaje w tym przypadku w pełni sprawny. Odzyskanie danych wiąże się z przywróceniem struktury logicznej dysku. Ponieważ dysk pracuje, istnieje pokusa podjęcia próby samodzielnego odzysku danych. Jest to jednak operacja ryzykowna, nieumiejętnie przeprowadzona może doprowadzić do nadpisania i nieodwracalnej już utraty danych. Z tego powodu zachęcamy do skorzystania z pomocy naszego serwisu.