Odzyskiwanie danych z dysku SSD IVITER SERWIS Warszawa
Loading...

Odzyskiwanie danych z dysku SSD

Dyski SSD technologicznie bardziej podobne są do kart pamięci czy pendrive’ów niż do dysków twardych. Brak części ruchomych sprawia, że uszkodzenia mechaniczne typowe dla dysków HDD w tym przypadku nie występują. Nie są one oczywiście niezniszczalne. Do najczęściej występujących awarii zalicza się tutaj uszkodzenie kontrolera pamięci flash, kości pamięci czy błąd oprogramowania.

Dane w dyskach SSD zapisywane są na wielu kościach pamięci flash, z których zbudowany jest ten typ nośnika. Taka architektura powoduje, że proces odzyskiwania danych jest w tym przypadku niezwykle skomplikowany i żmudny. Każdą kość należy wylutować i skopiować przy użyciu specjalnego programatora. Fragmenty danych umieszczane są w różnych miejscach poszczególnych kości pamięci, pliki ulegają podziałowi i ponowne ich złożenie wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia oraz bywa oczywiście pracochłonne – zdarza się, iż cały proces może zająć nawet kilka dni. W przypadku szyfrowanych dysków SSD sprawa jeszcze się komplikuje. Dane zapisywane na nośnikach flash są domyślnie szyfrowane i odczyt bezpośredni nie pozwoli na ich odczytanie – odzyskane zostaną jedynie szyfrowane bloki. Z powodu stosowania przez producentów niestandardowych algorytmów metody odzysku danych są każdorazowo adaptowane do danego modelu dysku.

Aby mieć szanse na efektywne odtworzenie zawartości dysku SSD pod żadnym pozorem nie należy podejmować samodzielnych działań – wizyta w serwisie jest w tym przypadku konieczna.