Kupujemy używane kolumny głośnikowe

Zakup głośników to na ogół bardzo poważny wydatek. Aby obniżyć nieco koszt zestawu audio można pokusić się kupno kolumn używanych. Czy należy obawiać się tzw. sprzętu vintage? Otóż można cieszyć się wspaniałym dźwiękiem nawet z używanego przez długie lata głośnika. Dokonując zakupu, należy jednak zwrócić uwagę na kilka spraw oraz być świadomym pewnych kwestii.

Oglądamy

Kolumny mają prostą konstrukcję i są trwałe. Ich wygląd zewnętrzny może powiedzieć sporo o ich stopniu eksploatacji, ale nie zawsze. Nieskazitelna obudowa nie musi świadczy o stopniu eksploatacji zestawu. Nawiasem mówiąc, nieskazitelną obudowę można uzyskać na drodze różnych zabiegów konserwacyjnych, choć wielu kolekcjonerów woli posiadać sprzęt oryginalny bez ingerencji specjalisty trudniącego się rewitalizacją urządzeń. Wygląd zewnętrzny jest oczywiście istotny, jednak (jak bywa w wielu przypadkach) najważniejsze jest wnętrze. Oglądając, można delikatnie podnieść i obrócić kolumnę, aby upewnić się czy nic nie jest poluzowane, albo czy nie urwały się jakieś elementy wewnątrz urządzenia, jednak obowiązkowo należy zdjąć maskownice i ocenić stan głośników. Należy zwrócić uwagę na wszelkie wgniecenia, pęknięcia, ślady po zalaniu - mechaniczne uszkodzenia membran bądź zawieszenia. Na ogół mają one wpływ na walor soniczny kolumny, choć nie muszą być słyszalne.

Słuchamy

Jeśli mamy taką sposobność, należy posłuchać kolumn i sprawdzić czy wszystkie głośniki grają. Zakładając, że kupujemy od “poważnego sprzedawcy” powinniśmy mieć możliwość sprawdzenia głośników przy okazji reprodukcji określonych dźwięków dla różnego zakres częstotliwości (można przygotować płytę testową). To powinno wskazać na istniejące defekty, choć już po przesłuchaniu zwykłych utworów muzycznych można zorientować się wstępnie co do istnienia ewentualnych usterek - brzęczenie, buczenie itp. Należy również nie obawiać się pokręcenia gałką wzmocnienia.

Konserwujemy

Po zakupie używanych kolumny można przeprowadzić ich rewitalizację. W wyspecjalizowanym serwisie (zapraszamy!) przeprowadzić można kontrolę lutów i stopnia wyeksploatowania elementów zwrotnicy. Kondensatory elektrolityczne potrafią się zestarzeć. Ich wymiana jednak nie stanowi problemu. Niezbyt problematyczna jest także wymiany zawieszenia, czyli pianki, bądź gumy, w której osadzony jest mechanizm membrany głośnika. Gumowe zawieszenia są trwalsze od piankowych. Te drugie z upływem czasu często podlegają wykruszeniu, dlatego restauracja w tym przypadku jest konieczna. Stopień degradacji zależy od rodzaju zastosowanej pianki, intensywności użytkowania, warunków eksploatacyjnych (temperatura). Inne elementy z tworzywa także podlegają degradacji, dotyczy to w szczególności wewnętrznego wytłumienia, czy uszczelnienia kanałów bass-reflex. Warto przeprowadzić ten rodzaj rewitalizacji, poprawie może ulec jakość basów. Zużyciu podlegają także gniazda. Mogą być zabrudzone, zaśniedziałe, słowem wymagające przeczyszczenia, a w przypadku uszkodzeń mechanicznych, wymiany. Często właśnie konektory są odpowiedzialne za brak dźwięku, odtwarzanie przerywane, bądź trzeszczenie. Niekiedy usterki dotyczą konstrukcji samego głośnika. Czasem są to drobiazgi: zanieczyszczone wnętrze układu magnetycznego, odklejenie zawieszenia czy nakładki przeciwpyłowej - wszystkie tego typu usterki, mogące wpłynąć na charakter brzmienia, bądź komfort odsłuchu, dają się wyeliminować na drodze zwykłych zabiegów konserwacyjnych. Niestety poważniejsze uszkodzenia, wymagające wymiany głośnika, mogą być związane ze sporym wydatkiem, zwłaszcza jeśli dotyczą wysokiej klasy głośników. Kupując uszkodzone kolumny na ogół jednak liczymy się z taką ewentualnością.

Nie bójmy się zatem używanego sprzętu. Jeśli kolumny wyglądają dobrze i grają, jest duże prawdopodobieństwo, że będą grały dalej. A ewentualne drobne zabiegi konserwacyjne mogą sprawić, iż będą cieszyć ucho jeszcze przez bardzo długie lata.

Wszystkie działania restauracyjno - konserwacyjne przeprowadzić można w naszym serwisie audio specjalizującym się w tego rodzaju czynnościach - Plac Konstytucji 5, Warszawa. Pod tym adresem znajdą Państwo także sklep z bogatą kolekcją aparatury określanej jako “vintage”. Zapraszamy.

Jednocześnie zachęcamy do odwiedzenia naszej specjalistycznej strony poświęconej zagadnieniom audio: iviteraudio.pl - mnóstwo porad, testów sprzętu, felietonów, dotyczących m.in. aparatury znajdującej się na naszych półkach sklepowych.

 

Galeria Iviter

serwis elektroniki 1 serwis elektroniki 2 serwis elektroniki 3 serwis elektroniki 4 serwis elektroniki 5 serwis elektroniki 6 serwis elektroniki 7 serwis elektroniki 8

Jesteśmy serwisem pogwarancyjnym. Nie działamy w ramach gwarancji.

Kontakt telefoniczny do nas - 22 113 40 88.
Darmowa diagnoza i wycena naprawy. Sprawdź nasze referencje: iviterserwis.pl/referencje

Jeśli nie mieszkasz w Warszawie możesz wysłać do nas sprzęt do naprawy. Szczegółowa instrukcja o tym jak tego dokonać: iviterserwis.pl/darmowapaczka

serwis pogwarancyjny