Jaki wybrać laptop

Laptopy stały się już dawno w pełni funkcjonalnymi komputerami zastępującymi urządzenia stacjonarne w przypadku wielu różnych realizacji: biurowych, gamingowych, multimedialnych, obróbki foto-wideo i oczywiście wypełniania zwykłych zadań domowych. Odpowiedni model bez problemu poradzi sobie z każdym rodzajem zastosowania. Aby znaleźć laptop, który spełni nasze oczekiwania należy oczywiście być świadomym jego przeznaczenia. Nie ma raczej sensu posiadać zaawansowanego modelu gamingowego, który wykorzystywany będzie do przeglądania stron internetowych i społecznościowych mediów. Z kolej prosta mobilna konstrukcja może nie sprawdzić się w pracy lub jako domowe centrum rozrywki.

Wielu sprzedawców właśnie ze względu na rodzaj wykorzystania klasyfikuje oferowany przez siebie sprzęt:

  • Uniwersalny laptop domowy - taki sprzęt bez problemu poradzi sobie podczas serfowania w sieci, utrzymywania relacji za pośrednictwem mediów społecznościowych, sprawdzi się podczas oglądania filmów i na wyposażeniu ucznia.
  • Laptop dla biznesu - znajdziemy tu zarówno modele przystosowane do tradycyjnych zadań biurowych, jak i wyższej klasy, bogato wyposażone konstrukcje (najnowszych generacji podzespoły, liczne porty połączeniowe, modemy LTE, czytniki linii papilarnych itp.) mogące realizować podczas pracy szereg zaawansowanych funkcji.
  • Laptopy gamingowe - to wyspecjalizowane jednostki wypełniające określone zadania podczas najbardziej wymagających sprzętowo rozgrywek. Wydajne procesory, mocne karty graficzne, szybkie pamięci, pojemne dyski, specjalne technologie poprawiające odbiór obrazu i dźwięku - wszystko dla najwyższej wydajności owocującej odpowiednią płynnością gry.
  • Laptopy konwertowalne, hybrydowe - określane często jako 2 w 1, urządzenia wyposażone w specjalne zawiasy umożliwiające specyficzne odchylenie ekranu (konwertowalne) lub jego całkowite odłączenie (hybrydowe), tak by laptop mógł służyć jako tablet. Laptopy takie wyposażone są w ekrany dotykowe i systemy operacyjne znane z urządzeń stacjonarnych, co czyni je bardziej funkcjonalnymi od tradycyjnych smartfonów i tabletów.
  • Ultrabooki - niska waga, długi czas pracy na jednym ładowaniu, wysoka wydajność, zaawansowane podzespoły. To urządzenia do zadań specjalnych, wybierane często przez grafików, edytorów wideo, realizatorów dźwięku, programistów itp.

Rozmiar ekranu

Wielkość ekranu wpływa na rozmiary całego urządzenia. Jeśli priorytetem jest mobilność laptopa i jego wykorzystanie do mało wymagających zadań (surfowanie, social media), wystarczające będą niewielkie, kompaktowe konstrukcje.

  • Do 11 cali - lekkie, poręczne, łatwe w transporcie modele, stosowane głównie do przeglądania stron internetowych, zakupów, utrzymywania kontaktu na portalach społecznościowych.
  • 11 - 14 cali - laptopy do częstego wykorzystywania poza domem, wykonywania zadań w czasie podróży, w szkole, na uczelni.
  • 15 - 17 cali - “pełnowymiarowy” laptop do normalnej pracy w domu, w biurze, jako centrum rozrywki (kino domowe) i dla gracza. W dwóch ostatnich przypadkach oczywiście lepiej sprawdzą się 17-calowe konstrukcje.

Rozdzielczość ekranu

Rozdzielczość ekranu związana jest z liczbą pikseli, czyli punktów wyświetlających obraz w pionie i w poziomie - im większa liczba tym jakość obrazowania lepsza (oddanie barw, więcej szczegółów), a także wyższy komfort pracy.

  • HD (1366×768) - w tej chwili podstawowa rozdzielczość ekranu, sprawdzi się we wszystkich zwyczajnych zastosowaniach.
  • HD+ (1600×900) - stosowana w ekranach laptopów 17-calowych, dobra do wyświetlania filmów i mało wymagających gier.
  • Full HD (1920×1080) - najczęściej stosowana rozdzielczość, gwarantująca wysoki stopień oddania szczegółów obrazu. Ekrany tej rozdzielczości polecane są do kina domowego, gier i prac biurowych.
  • 4K (3840×2160) - najwyższy stopień oddania szczegółów. Rozdzielczość zalecana do wymagających gier, oglądania filmów, prac graficznych (obróbka plików multimedialnych).

Rodzaj matrycy

Bardzo ważna cecha związana z wyglądem ekranu laptopa, nadająca odpowiednią jakość i charakter emitowanym obrazom.

  • Matowa - duże komfort korzystania z laptopa w każdym oświetleniu. Dobrze pochłania światło eliminują refleksy i odbicia, kosztem (niestety) nieco gorszego oddania kolorów. Doskonała do zastosowań biurowych (biznesowych) i pracy w terenie, także ceniona przez grafików.
  • Błyszcząca (glare) - świetne oddanie barw, znakomity kontrast, głębokie nasycenie czerni. Niestety powstające refleksy świetlne i odbicia bardzo utrudniają pracę w pełnym słońcu i niekorzystnym oświetleniu wnętrza. Znakomicie sprawdzają się jednak we wszystkich domowych wykorzystaniach, zwłaszcza multimedialnych. Zastosowanie specjalnej powłoki antyrefleksyjnej skutecznie wpływa na podniesienie jakości wyświetlanego obrazu i rozszerzenie obszaru potencjalnego użycia laptopów z tego rodzaju matrycami o realizacje profesjonalne.
  • Ekrany dotykowe - specjalny rodzaj ekranu, w który wyposażone są laptopy 2 w 1. Oferowane są one tylko w wersji błyszczącej, a więc posiadają wszelkie niedogodności tego rodzaju matryc.

Technologia produkcji matrycy

Technologia, w jakiej wykonana jest matryca laptopa decyduje w dużej mierze o jakości obrazowania, innymi słowy o tym, czy wyświetlany obraz będzie zachwycał, czy też nie wzbudzi swoją jakością pozytywnych emocji.

  • Matryce IPS - najlepiej odwzorowują barwy i zachwycają jakością obrazu. Posiadają bardzo szerokie kąty widzenia, przez co nie trzeba oglądać obrazu w jednej pozycji, ich mankamentem, zdaniem niektórych recenzentów, jest niezbyt głęboka reprodukcja czerni. Jednak i tak doskonale nadają się do wyświetlania multimediów i obróbki graficznej.
  • Matryce TN - niższa jakość oddania kolorów i węższe kąty widzenia niż w przypadku IPS. Charakteryzują sią za to wysoką częstotliwością odświeżania obrazu i krótkim czasem reakcji, co sprawdza się w konstrukcjach dla graczy. Oczywiście doskonale realizują także zadania domowe i biurowe (edycja tekstu, arkusze kalkulacyjne, prezentacje).
  • Matryce MVA - w laptopach występują dość rzadko. Mają pośrednie oddanie barw w stosunku do wymienionych wyżej typów matryc. Niskie czasy reakcji powodują, iż nie sprawdzają się w konstrukcjach gamingowych, jednak poradzą sobie w zwykłych zastosowaniach - przeglądanie internetu, zadania biurowe.

Klasa procesora

Większość osób szukających odpowiedniego laptopa sprawdza jego wydajność. Na to również zwracają uwagę sprzedawcy. O wydajności decyduje m.in. procesor laptopa, jego parametry dają pojęcie o możliwości obsługi danego oprogramowania, szybkości działania, czy sprawności jednoczesnego wykorzystania wielu aplikacji. Wiadomo, iż do bardziej wymagających zadań (gry), szybszego działania i większego komfortu pracy potrzebne będą kilkurdzeniowe jednostki nowszych generacji o wysokiej częstotliwości taktowania.

Intel

Do najprostszych zadań wystarczy Intel Celeron albo Atom. Wzrost wydajności zaoferuje Pentium. Chcąc odpowiednio zwiększyć komfort pracy powinno się zakupić sprzęt z procesorami Intel Core i3 - i9. Jednostki i3 oraz i5 to procesory wszechstronnego zastosowania do biura i domu. Procesory i7 oraz i9 są najbardziej wydajnymi jednostkami umożliwiającymi obsługę wymagających gier i aplikacji graficznych, programów do edycji filmów i zdjęć.

AMD

Odpowiednikiem najbardziej wydajnych układów Intela jest procesor AMD serii Ryzen 9 oraz Ryzen 7. Do podstawowych zadań związanych z obsługą multimediów, obróbką graficzną, grami czy pracami biurowymi wystarczający będzie AMD Ryzen 5. Zwykłe korzystanie z internetu zapewni nam laptop posiadający na wyposażeniu procesor AMD Ryzen 3.

Obserwujemy bardzo szybki wzrost wydajności procesorów - rośnie liczba rdzeni, wątków. Należy być świadomym, iż procesory dziś wyznaczające maksymalne granice wydajności, jutro mogą się okazać przeciętnymi średniakami. 

Pamięć

Pamięć jest bardzo istotnie wpływającym na wydajność laptopa podzespołem. Im więcej pamięci posiada komputer, tym jego działanie jest płynniejsze, szybsze, bardziej efektywne. Jeśli zależy nam na wzroście wydajności (oczywiście jeśli pozwala na to konfiguracja innych podzespołów) to właśnie w przypadku pamięci jej ulepszenie jest stosunkowo łatwe - wiele modeli laptopa posiada możliwość rozszerzenia wielkości zainstalowanego RAM-u.

Jaki rozmiar pamięci? 

  • 2 - 4 GB - przy wymaganiach współczesnych aplikacji jest to w zasadzie minimalny rozmiar pamięci RAM. 
  • 8 GB - optymalna wielkość wystarczająca do odpowiedniej płynności działania laptopa w kontekście jego standardowego wykorzystania (prace domowe, zastosowania biznesowe, multimedialne).
  • 12 GB - podwyższona wielkość pamięci zapewniająca płynność działania w przypadku najbardziej wymagających gier, edytorów grafiki i wideo.

Karty graficzne

O wydajności laptopa decyduje także karta graficzna. Laptopy posiadają na ogół karty zintegrowane z płytą główną urządzenia - takie rozwiązanie jest wystarczające dla zwykłego wykorzystania komputera, jak to ma miejsce w przypadku odtwarzania multimediów, prac biurowych czy korzystania z internetu. W przypadku bardziej wymagających gier czy aplikacji do obróbki grafiki i wideo konieczna jest na ogół dodatkowa karta.

Szybki rozwój gier komputerowych pociągnął za sobą konieczność stosowania coraz bardziej wydajnych układów graficznych. Zupełnie innego sprzętu wymagać będzie aplikacja renderująca obraz w jakości Full HD z prędkością 30 klatek/s, i ta obsługująca rozdzielczość 4K. Decydując się na zakup laptopa gamingowego należy zwrócić uwagę na wydajność oferowanej aktualnie karty i dostosować zakup do własnych preferencji.

Przechowywanie danych - dyski

  • Dyski - HDD, SSD, hybrydowe - są bardzo istotnym podzespołem laptopa. Rozmiar dostępnej przestrzeni, szybkość działania, niezawodność i możliwość odzyskania plików w przypadku ewentualnej awarii - to najważniejsze aspekty ich konstrukcji.
  • Dyski twarde (HDD) - mają najlepszy stosunek pojemności do ceny. Niestety są delikatne i wrażliwe, niemniej w przypadku awarii tego rodzaju dysku istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo odzyskania zgromadzonych danych. Należą także do najwolniejszych ze wszystkich wymienionych nośników (nawet te konstrukcje o największych prędkościach obrotowych talerzy).
  • Dyski SSD - oferują szybki dostęp do danych (brak ruchomych elementów), są coraz bardziej pojemne, a cene gigabajta przestrzeni dyskowej staje się coraz korzystniejsza. Nie hałasują podczas pracy i są odporne na uszkodzenia spowodowane czynnikami mechanicznymi. Zużywają mniej energii, przez co laptop pracuje dłużej na jednym ładowaniu akumulatora. Jednak w przypadku awarii tego rodzaju nośnika odzyskanie plików jest trudne i może być bardzo kosztowne.
  • Dyski hybrydowe - łączą cechy obu rodzajów wymienionych wyżej nośników: posiadają zarówno wirujące talerze, jak i kości pamięci. Pliki wykorzystywane częściej składowane są w sektorze SSD, dane rzadko używane, trafiają na dysk HDD, co zapewnia swoistę optymalizację działania tego rodzaju konstrukcji. Nośniki takie pracują szybciej niż HDD, i są tańsze od SSD.

Zdecydowanie najlepszym wyborem ze względu na szybkość działania, oszczędność energii oraz niezawodność jest dysk SSD, nie ma w tym przypadku znaczenia do czego wykorzystywany będzie laptop. Jeśli zaś chodzi o pojemność, do codziennych zastosowań wystarczy 256 - 500 GB, w przypadku jednostek gamingowych bardziej odpowiedni będzie 1 TB przestrzeni.

Złącza, porty, wejścia/wyjścia

Wszystkie gniazda, wejścia/wyjścia są bardzo istotnym elementem podczas wyboru laptopa. Dzięki nim odbywa się komunikacja laptopa z otoczeniem; otwiera, bądź zamyka możliwość współpracy z innymi urządzeniami. W przypadku ultrabooków oraz laptopów konwertowalnych (ze względu na rozmiary urządzenia) należy liczyć się z ograniczoną liczbą portów. Laptopy gamingowe są pod tym kątem najlepiej wyposażone.

  • USB (typ A, typ C) - zapewnia podstawową komunikację laptopa (podłączenie myszy, drukarek, dysków zewnętrznych, pendrive’ów, smartfonów).
  • Thunderbolt 3 - najwyższej jakości i prędkości transfer sygnałów.
  • Wyjście optyczne (SPDiF) - rzadko występujące wyjście zapewniające przesył cyfrowego sygnału audio.
  • D-Sub - analogowe wyjście wideo. Umożliwia podłączenie starszej generacji monitorów lub projektorów.
  • HDMI, Display Port (także wersje mini, mikro) - porty umożliwiające podłączenie współcześnie produkowanych monitorów, projektorów, czy podpięcie laptopa do telewizora.
  • RJ45 - gniazdo służące podpięciu kabla przesyłającego sygnał internetowy.
  • Gniazdo kart pamięci - umożliwiają odczyt i zapis danych na kartach pamięci.
  • Gniazdo słuchawkowe (mini jack) - dzięki niemu można przesyłać analogowy sygnał audio odbierany poprzez słuchawki lub głośniki.
  • Gniazdo mikrofonowe - umożliwia podłączenie zewnętrznego mikrofonu.

Wyposażenie dodatkowe

  • Napęd optyczny - m.in. ze względu na rozmiary współczesnych laptopów, coraz rzadziej stosowany czytnik płyt CD/DVD, umożliwiający odczyt materiału z tego rodzaju nośnika.
  • Smart Card – czytnik obsługujący specjalne karty identyfikujące użytkownika. Stosowane niekiedy w modelach biznesowych.
  • Czytnik linii papilarnych – zabezpiecza laptop przed nieautoryzowanym dostępem, ułatwia i przyspiesza logowanie (bez konieczności wpisywania hasła).
  • Podświetlana klawiatura - umożliwia pracę w ciemności lub słabym oświetleniu. W przypadku laptopów gamingowych występuje niekiedy ułatwiające rozgrywkę podświetlenie wielokolorowe.
  • Klawiatura numeryczna - wydzielenie klawiszy numerycznych pomocne bywa w modelach biurowych.
  • Modem 4G LTE - połączenie internetowe za pomocą sieci komórkowej, szczególnie istotne w przypadku laptopów biznesowych.
  • Nvidia G-Sync – funkcja będąca na wyposażeniu laptopów gamingowych, zapewniająca wzrost płynności obrazu, co przekłada się na większą przyjemność rozgrywki.

Wykonanie - jakość obudowy, użyte materiały

Odpowiedniej jakości obudowa nie służy tylko podkreśleniu kasy laptopa, to przede wszystkim zabezpieczenie wrażliwych podzespołów komputera przed uszkodzeniem spowodowanym czynnikami mechanicznymi.

  • Aluminium - obudowa z aluminium jest odporna i trwała, stanowi dobre zabezpieczenie, jest przy tym elegancka i stylowa. Na wyposażeniu modeli klasy biznesowej i wielu konstrukcji gamingowych.
  • Tworzywo - podstawowy materiał, tani i łatwy w użyciu, stosowany w przypadku większości budżetowych modeli domowych i biurowych.
  • Włókno węglowe - to materiał na wytrzymałe i lekkie obudowy, stosowane głównie w modelach biznesowych klasy premium.
  • Włókno szklane – materiał wzmacniający konstrukcję, stosowany w obudowach kosztownych laptopów najwyższej klasy.

Waga laptopa

Oczywiście im lżejszy laptop, tym łatwiejszy jego transport, a więc lepiej realizowane są jego funkcje mobilne. Przestrzegamy aby nie przeceniać swoich sił - noszenie ze sobą ciężkiego i nieporęcznego laptopa jest naprawdę kłopotliwe i męczące. Zbyt lekki laptop może się okazać jednak niekomfortowy podczas pracy. Najcięższymi jednostkami (często powyżej 3 kg) są konstrukcje gamingowe - mocne podzespoły i wydajne układy chłodzenia wymagają przestrzeni wewnątrz obudowy zwiększającej jego rozmiary. Najlżejsze modele to niewielkie mobilne konstrukcje o wadze poniżej 1 kg. Większość oferowanych przez producentów laptopów 15-calowych mieści się w przedziale 1,6 - 2,5 kg.

Galeria Iviter

serwis elektroniki 1 serwis elektroniki 2 serwis elektroniki 3 serwis elektroniki 4 serwis elektroniki 5 serwis elektroniki 6 serwis elektroniki 7 serwis elektroniki 8

Jesteśmy serwisem pogwarancyjnym. Nie działamy w ramach gwarancji.

Kontakt telefoniczny do nas - 22 113 40 88.
Darmowa diagnoza i wycena naprawy. Sprawdź nasze referencje: iviterserwis.pl/referencje

Jeśli nie mieszkasz w Warszawie możesz wysłać do nas sprzęt do naprawy. Szczegółowa instrukcja o tym jak tego dokonać: iviterserwis.pl/darmowapaczka

serwis pogwarancyjny