Jak sprawdzić pobór prądu, mocy urządzenia?

Co należy zrobić aby sprawdzić ile prądu pobiera dane urządzenie, a co za tym idzie jakiej jest mocy i z jakimi kosztami eksploatacyjnymi należy liczyć się w przypadku jego działania?

Tabliczki znamionowe

Podstawowe parametry urządzenia umieszczane są na tabliczkach znamionowych. Znajdziemy tam m.in. wartość napięcia zasilającego, pobór prądu, moc. Koszt eksploatacyjny danego urządzenia możemy wyznaczyć iloczynem mocy, czasu pracy (wyrażonego w godzinach) oraz ceny 1 kW energii elektrycznej. Takie szacunki mogą jednak okazać się bardzo niedokładne. Z uwagi na to, iż pobór prądu przez urządzenie zależy m.in. od reżimu pracy (np. różne tryby działania suszarki, wentylatorów, czy poziomy głośności aparatury audio) moc rzeczywista może różnić się od znamionowej. Jak wykazują pomiary wartości te w istocie od siebie odbiegają.

Pomiar natężenia przepływającego prądu

Pomiar natężenia prądu można przeprowadzić za pomocą multimetru. W tym celu przewody pomiarowe należy podłączyć szeregowo do żyły zasilającej urządzenie. Moc (czynną) obliczymy ze wzoru:

P=U*I*cos(ϕ), gdzie

  • U - napięcie zasilające (230V)
  • I - natężenie prądu, którego wartość określona jest pomiarem
  • cos(ϕ) - współczynnik mocy związany z występowaniem mocy czynnej, biernej i pozornej w obwodach prądu zmiennego. Wyraża stosunek mocy czynnej do mocy pozornej (dla uproszczenia obliczeń przyjmuje się na ogół wartość 1; wówczas moc czynna równa jest pozornej).

Tak wyznaczona moc i koszt eksploatacji danego urządzenia będą zbliżone do rzeczywistych, jednak w dalszym ciągu mogą od nich odbiegać. Ma to związek z istnieniem błędu pomiarowego multimetru (na ogół 1,5-3%), nieuwzględnieniem w obliczeniach współczynnika mocy, jak również możliwością skokowego poboru prądu przez dane urządzenie. Aby możliwie najbardziej przybliżyć się do rzeczywistych wartości można zastosować specjalne liczniki zużycia energii elektrycznej (watomierze).

Pomiar za pomocą liczników zużycia energii

Liczniki tego rodzaju dokonują pomiaru tzw. mocy czynnej (z niej właśnie rozliczają nas dostawcy energii). Oczywiście liczniki takie również posiadają pewną tolerancję błędu pomiarowego - jego niska wartość zapewnia najbardziej precyzyjny pomiar (najlepiej w okolicach +/- 1%). Ważny jest także szeroki zakres mierzonych wartości oraz działanie w odpowiednim paśmie częstotliwości. Istotna jest również możliwość pomiaru w trybie czuwania urządzenia. Watomierz umieszczamy pomiędzy gniazdkiem zasilającym i danym urządzeniem. Ze względu na wymienione wyżej czynniki wpływające na wartość pobieranego prądu, pomiaru dokonywać należy najlepiej w odpowiednio długim czasie.

Galeria Iviter

serwis elektroniki 1 serwis elektroniki 2 serwis elektroniki 3 serwis elektroniki 4 serwis elektroniki 5 serwis elektroniki 6 serwis elektroniki 7 serwis elektroniki 8

Jesteśmy serwisem pogwarancyjnym. Nie działamy w ramach gwarancji.

Kontakt telefoniczny do nas - 22 113 40 88.
Darmowa diagnoza i wycena naprawy. Sprawdź nasze referencje: iviterserwis.pl/referencje

Jeśli nie mieszkasz w Warszawie możesz wysłać do nas sprzęt do naprawy. Szczegółowa instrukcja o tym jak tego dokonać: iviterserwis.pl/darmowapaczka

serwis pogwarancyjny