Jak dbać o smartfon?

 

Smartfon jest urządzeniem, które dzisiaj posiada prawie każdy. Jego powszechność powinna iść w parze ze znajomością zasad eksploatacji tego rodzaju wyposażenia. Tak jednak nie jest. Zanim zaczną tego uczyć w szkole, przedstawimy dziś krótką instrukcję obsługi smartfona.

Ochrona przed skutkami urazów mechanicznych

Smartfon, jako rodzaj urządzenia mobilnego, narażony jest w wysokim stopniu na wszelkiego typu uszkodzenia mechaniczne w postaci pęknięć, rys, potłuczonych ekranów, czy urazów wewnętrznych skutkujących awarią płyty głównej. I choćby nie wiem jaką wykazać się ostrożnością, prędzej czy później musi spaść. Jak zatem zminimalizować skutki takiego upadku?

Zabezpieczenia ekranu

Ekran jest niezwykle istotnym podzespołem smartfona stanowi zarówno wyświetlacz prezentowanych treści, jak i panel komunikacyjny (dotyk). Jego uszkodzenie ma oczywiście znaczenie estetyczne, ale przede wszystkim może uniemożliwić korzystanie z urządzenia. Ekran zabezpieczyć można folią ochronną albo szkłem hartowanym. Folia jest cienką warstwą (najczęściej) poliwęglanu zabezpieczającą wyświetlacz przed zarysowaniem i zabrudzeniem. Chroni jednak w niewielkim stopniu, spełniając w zasadzie jedynie funkcje estetyczne i niestety nie stanowiąc żadnej osłony w przypadku uderzenia. W tej sytuacji sprawdzają się hartowane szkła. To one zazwyczaj przyjmują na siebie impet ewentualnego uderzenia, zabezpieczając ekran przed rozbiciem. Odpowiednią ochronę dają także różnego rodzaju pokrowce i futerały. Sprawdzają się podczas przenoszenia urządzenia, zabezpieczają smartfon przed różnymi czynnikami mechanicznymi, czy pogodowymi (wilgoć).

Ochrona przed zalaniem, wilgocią.

Wilgoć dla elektroniki bywa niszczycielska. Nieuwaga skutkująca zalaniem smartfona na ogół związana jest z wizytą w serwisie i skomplikowanym procesem osuszania wnętrza urządzenia, usuwania osadów i skutków korozji. Korzystanie ze smartfonu podczas deszczu, czy w nawet w łazience, nie należą do rozsądnych - aby telefon zaparował wystarczy gwałtownie zmienić środowisko, czyli temperaturę otoczenia.

Niebezpieczne wygięcie smartfona

Smartfony, stając się coraz cieńszymi urządzeniami, budowane są z delikatnych materiałów będących podatnymi na działanie różnych sił powodujących ich odkształcania. Nawet noszenie go w tylnej kieszeni może doprowadzić do nieodwracalnego lub chwilowego wygięcia, co z kolei skutkować może uszkodzeniem mechanicznym w postaci pęknięcia obudowy, ekranu lub przerwania połączeń na płycie głównej urządzenia.

Niska temperatura

Niska temperatura w istotny sposób może przyczynić się do uszkodzenia smartfona - przypadki pęknięcia ekranu czy płyty głównej w wyniku działania naprężeń wywołanych gwałtownymi zmianami temperatury otoczenia nie należą do zbyt częstych, jednak negatywny wpływ ujemnej temperatury na żywotność baterii jest powszechny. Działanie mrozu powoduje stopniowy spadek pojemności ogniwa, przez co skraca się czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu, prowadząc w efekcie do całkowitego uszkodzenia baterii. Podczas długotrwałego przebywania w ekstremalnie niskich temperaturach bezpieczne jest wyłączenie telefonu i jego ponowne uruchomienie dopiero w pomieszczeniu po odpowiednim czasie termicznej aklimatyzacji.

Odpowiednie ładowanie baterii

Właściwy proces ładowania akumulatorów jest odpowiedzialny za żywotność zaimplementowanych ogniw. Nie należy kompletnie ich rozładowywać, niewskazane jest także maksymalne ładowanie. Niektórzy zalecają przestrzeganie reguły 20/80 - nie dopuszczać do rozładowania poniżej 20% i ładowania przekraczającego 80%. Taki system wydłuża okres wydajnej pracy akumulatora, przedłużając jednocześnie bezawaryjne działanie smartfona.

Korzystanie z nieautoryzowanego oprogramowania

Próba wgrania aktualizacji systemowych pochodzących z nieautoryzowanych źródeł lub nieumiejętne wyłączenie uprawnień administratora może skończyć się zablokowaniem urządzenia na ekranie powitalnym albo jego całkowitym unieruchomieniem. Przestrzegamy przed tego typu próbami - zalecamy korzystanie z aktualizacji oferowanych przez producenta oprogramowania, oraz korzystanie z usług osób doświadczonych w tego typu operacjach.

Korzystne dla pracy smartfona jest także przeprowadzanie cyklicznego remanentu i usuwanie oprogramowania, które nie jest wykorzystywane - niektóre aplikacje mają wpływ na częste wybudzanie systemu, szybsze rozładowanie akumulatora czy płynność pracy urządzenia.

Korzystanie z oryginalnych akcesoriów

Dla właściwego działania smartfona konieczne jest także używanie oryginalnych bądź gwarantowanych przez producenta akcesoriów; wszelkich adapterów, przejściówek, ładowarek. Stosowanie niecertyfikowanych urządzeń może doprowadzić do uszkodzenia smartfona, albo być powodem jego niewłaściwej pracy. Używanie tanich zamienników oryginalnych ładowarek jest tu najbardziej znanym przykładem - całkowite uszkodzenie telefonu albo układu odpowiedzialnego za proces właściwego ładowania jest w takim przypadku bardzo częste.

Bezpieczeństwo

Mamy tu na myśli oczywiście zabezpieczenia w przypadku kradzieży (oprogramowanie lokalizujące oraz blokujące ), przed nieautoryzowanym dostępem (odpowiednie kody pin, ustawienie zabezpieczeń biometrycznych, jeśli są dostępne), ale przede wszystkim bezpieczeństwo w sieci. Program antywirusowy jest niezbędny nie tylko w przypadku Windowsa.

Galeria Iviter

serwis elektroniki 1 serwis elektroniki 2 serwis elektroniki 3 serwis elektroniki 4 serwis elektroniki 5 serwis elektroniki 6 serwis elektroniki 7 serwis elektroniki 8

Jesteśmy serwisem pogwarancyjnym. Nie działamy w ramach gwarancji.

Kontakt telefoniczny do nas - 22 113 40 88.
Darmowa diagnoza i wycena naprawy. Sprawdź nasze referencje: iviterserwis.pl/referencje

Jeśli nie mieszkasz w Warszawie możesz wysłać do nas sprzęt do naprawy. Szczegółowa instrukcja o tym jak tego dokonać: iviterserwis.pl/darmowapaczka

serwis pogwarancyjny