Jak dbać o dysk twardy?

Dysk twardy jest niezwykle delikatnym i złożonym mechanizmem. Najbardziej newralgiczne jego moduły to talerze magnetyczne oraz glowice odczytujące i zapisujące dane. 

Należy sobie uzmysłowić jak działa dysk twardy HDD. W telegraficznym skrócie - talerze zawierające dane zapisane w formie magnetycznej, obracają się z prędkością - np. 5400 lub 7200 obrotów na minutę. Czyli bardzo szybko, niczym szlifierka, swoją drogą z dysku twardego można sobie zrobić szlifierkę - np. do narzędzi. Głowice magnetyczne zaś uruchamiają się w momencie gdy talerze dysku twardego już się rozpędzą - zespół głowic przesuwa się wtedy nad powierzchnię rozpędzonych talerzy. Głowice zawsze unoszą się nad powierzchnią wirujących talerzy - ale w bardzo niewielkiej odległości, dosłownie mikronów. Unoszą sie one na poduszce powietrznej i dzieje się tak ze względu na specyficzną budowę głowic, które posiadają specjalne rowki w które wpada powietrze i delikatnie je unosi. 

W przypadku najmniejszego szarpnięcia czy wstrząsu może dojść do zetknięcia głowic z powierzchnią dysku. Może to prowadzić do uszkodzenia powierzchni lub/i uszkodzenia samych głowic dysku. 

Jak w praktyce dbać o dysk twardy?

Pierwsza zasada - nie wolno dyskiem poruszać, szarpać a zwłaszcza uderzać w niego, ani obok niego w trakcie pracy!!! Może to spowodować kontakt głowic z wirującymi talerzami - co jest bardzo nieporządne. W praktyce - niezależnie czy właśnie podłączyliśmy dysk zewnętrzny do komputera, czy też sam laptop zawierający dysk mechaniczny - należy zachować ostrożność i nie szaprać ani komputerem, ani dyskiem. To jest najważniejsza zasada. 

Druga zasada jest taka, że dysk zewnętrzny do transportu powinien być zamknięty w jakiś pokrowiec, opakowanie. Nawet nieuruchomiony dysk twardy może doznać uszkodzenia w przypadku większego wstrząsu. Należy pamiętać o tym i nie rzucać dyskiem zewnętrznym, jak również laptopem zawierającym dysk magentyczny. 

Nalezy też pamiętać, że dysk twardy może doznać uszkodzenia również ze względu na czas pracy, na tysiące przepracowanych godzin. Mechanika nie jest wieczna. Dlatego dyski twarde należy regularnie wymieniać na nowe. 

Analiza SMART dysku twardego może obrazować jego stan - ale nie musi, nie zawsze bowiem jest ona miarodajna, nie zawsze wszystkie błędy dysku zostaną w niej zarejestrowane. SMART dysku można sprawdzić np. przy pomocy programu HDD scan - i jeśli w wyniku analizy wszystko jest na zielono - to zasadniczo dobrze, ale podkreślam - nie musi to na 100% oznaczać, że dysk jest w pełni sprawny. 

Dysk twardy może umierać powoli - objawiać się to będzie tym, że zacznie on działać wolniej, niektóre pliki będą się z trudem otwierać. Może też przestać działać bez uprzedzenia - z dnia na dzień. Dlatego zawsze należy posiadać swoje dane skopiowane na przynajmniej jeszcze jednym nośniku. 

 

Galeria Iviter

serwis elektroniki 1 serwis elektroniki 2 serwis elektroniki 3 serwis elektroniki 4 serwis elektroniki 5 serwis elektroniki 6 serwis elektroniki 7 serwis elektroniki 8

Jesteśmy serwisem pogwarancyjnym. Nie działamy w ramach gwarancji.

Kontakt telefoniczny do nas - 22 113 40 88.
Darmowa diagnoza i wycena naprawy. Sprawdź nasze referencje: iviterserwis.pl/referencje

Jeśli nie mieszkasz w Warszawie możesz wysłać do nas sprzęt do naprawy. Szczegółowa instrukcja o tym jak tego dokonać: iviterserwis.pl/darmowapaczka

serwis pogwarancyjny