Jak bezpiecznie przechowywać dane?

Analizując sposoby przechowywania danych ich bezpieczeństwo rozważane będzie w dwóch kontekstach: utraty plików w wyniku np. awarii urządzenia oraz wycieku i kradzieży informacji np. w efekcie hakerskiego ataku.

bezpieczne-przechowywanie-danych-02.jpeg

Sposoby przechowywania danych

Oczywiście pliki mogą być przechowywane w komputerze, na jego wewnętrznym dysku. Obecnie jednak coraz częściej korzysta się z urządzeń zewnętrznych, głównie z powodu ułatwień w sposobie dostępu do gromadzonych informacji i jej rozpowszechniania wśród wielu użytkowników. Do urządzeń zewnętrznych zalicza się nośniki typu pendrive, karta pamięci, dysk zewnętrzny, ale przede wszystkim narzędzia nieco bardziej wyrafinowane technologicznie, jak dyski sprzęgnięte w różne konfiguracje macierzy RAID, Dyski NAS, czy tzw. “chmury”. Zanim przejdziemy do krótkiej charakterystyk wymienionychi metod i urządzeń, już teraz zaznaczmy, iż żadna ze wspomnianych opcji nie pozwala na absolutne zabezpieczenie naszych plików. Dlaczego?

Pamięci typu flash

Wszystkie pendrive’y, karty pamięci czy zewnętrzne dyski typu SSD budowane są w oparciu o pamięć typu flash, która nie jest niezniszczalna i oczywiście podlega awariom. W przypadku tych niewielkich rozmiarem urządzeń przenośnych istnieje także ryzyko zgubienia i kradzieży.

Zewnętrzne dyski HDD/SSD

W przypadku tradycyjnych dysków twardych sprawa wygląda podobnie. Ryzyko awarii w kontekście ich delikatnej budowy może być nawet nieco większe, za to ewentualny proces odzysku utraconych plików łatwiejszy, niż to jest w np. przypadku dysków SSD.

Macierze RAID

Macierze RAID (Redundant Array of Independent Disks) to wielodyskowe konfiguracje (podłączane przewodowo do komputera) tworzone z myślą zabezpieczania gromadzonych plików przed ich utratą w wyniku awarii jednego z dysków. W przypadku Raid-1, który składa się z dwóch dysków, awaria jednego z nich nie powoduje utraty informacji ponieważ ich duplikat znajduje się na bliźniaczym dysku. Istnieje jednak ryzyko awarii całej konfiguracji, np w przypadku uszkodzenia mechanicznego (upadek, uderzenie), czy awarii zasilania. Znamy także przypadki niesygnalizowanego uszkodzenia jednego z dysków. Dopiero awaria drugiego dysku ujawniła brak prowadzonego backupu i bezzasadność całej realizacji. W przypadku wyższych konfiguracji RAID (większa liczba dysków) awaryjność także nie jest zerowa, a poziom napotykanych trudności przy odzyskiwaniu danych nieprawdopodobnie wysoki, czyniący je niekiedy nawet niemożliwym.

Chmura

Chmura to zewnętrzne serwer (miejsce przydzielone w przestrzeni dyskowej) firmy świadczącej usługi magazynowania i przechowywania danych wielu użytkowników (np. Dropbox, Google Drive, iCloud). Komfort pracy z chmurą polega na swobodnym dostępie do przechowywanych danych z dowolnego urządzenia i miejsca, pod warunkiem oczywiście posiadania połączenia z siecią internetową. Zakładając zastosowanie właściwych technicznie zabezpieczeń przed utratą w wyniku awarii (np. zasilania), ryzyko przechowywania danych w chmurze związane jest przede wszystkim z zagrożeniem prywatności danych i możliwością wycieku informacji w wyniku działań hakerskich, bądź nacisków ze strony np. rządowych służb specjalnych. Nie mamy żadnego wpływu na stopień zabezpieczeń naszych plików - to leży w gestii właścicieli serwerów, jak również ustanawiania i wdrażania procedur kontroli przechowywanych informacji przez stosowne organa państwowe. Dlatego powierzanie wrażliwych danych chmurze może nie być właściwym rozwiązaniem. Należy także być świadomym, iż firmy świadczące usługi tego rodzaju pojawiają się na rynku i znikają, co także stanowi zagrożenie utraty składowanych za ich pośrednictwem informacji.

Serwery NAS

Dyski NAS (Network Attached Storage) są dyskami zewnętrznym pracującymi w ramach domowej sieci internetowej. Rozwiązanie to łączy w sobie zalety RAID i chmury. Niestety dzieli także niektóre ryzyka związane z możliwością utraty gromadzonych informacji. Należą do nich oczywiście wszelkiego typu awarie sprzętowe, jak i prawdopodobieństwo wycieku plików związane z działaniami osób o nieautoryzowanym dostępie (hakerzy).

Jak zatem bezpiecznie przechowywać pliki?

Tylko backup. Należy przechowywać dane na kilku nośnikach i sukcesywnie dokonywać aktualizacji wprowadzanych zmian. Jeśli korzystamy z dysków zewnętrznych (w formie RAID bądź NAS), kopia newralgicznych danych powinna znajdować się np. na pendrivie, czy pojedynczym dysku HDD lub SSD. Oczywiście można wykorzystywać specjalne oprogramowanie ułatwiające tworzenie i organizację backupów. Najważniejsza jest jednak sama idea powielania przechowywanych informacji - im dłuższy łańcuch zaangażowanych różnego rodzaju nośników, tym bezpieczniejsze będą nasze pliki.

Praktyczne porady odnośnie tego jak przechowywać oraz jak nie przechowywać danych cyfrowych.

Galeria Iviter

serwis elektroniki 1 serwis elektroniki 2 serwis elektroniki 3 serwis elektroniki 4 serwis elektroniki 5 serwis elektroniki 6 serwis elektroniki 7 serwis elektroniki 8

Jesteśmy serwisem pogwarancyjnym. Nie działamy w ramach gwarancji.

Kontakt telefoniczny do nas - 22 113 40 88.
Darmowa diagnoza i wycena naprawy. Sprawdź nasze referencje: iviterserwis.pl/referencje

Jeśli nie mieszkasz w Warszawie możesz wysłać do nas sprzęt do naprawy. Szczegółowa instrukcja o tym jak tego dokonać: iviterserwis.pl/darmowapaczka

serwis pogwarancyjny