Dlaczego karta pamięci nie działa?

 

Karty pamięci stały się bardzo popularnymi magazynami danych. Wykorzystywane są w smartfonach, tabletach, aparatach fotograficznych, laptopach, urządzeniach multimedialnych. Na kartach przechowujemy pliki tekstowe, zdjęcia, filmy - niekiedy, z różnych względów, bardzo ważne dane. Usterka nośnika skutkuje utratą dostępu do przechowywanych informacji, i wiąże się na ogół z wizytą w laboratorium odzyskującym dane z uszkodzonych nośników.

Awaria karty objawia się zazwyczaj komunikatem o jej uszkodzeniu. Wyświetlone zostaje także polecenie jej formatowania (czego nie należy robić gdyż prowadzi to do bezpowrotnej utraty danych). Często karta przestaje być w ogóle widoczna dla urządzenia, lub zgłasza się jedynie z niewielką dostępną dla użytkownika pojemnością. Niekiedy pomimo dostępu do przestrzeni karty użytkownik nie może wykonać żadnej operacji na plikach. Przyczyny takiej sytuacji mogą być trojakiego rodzaju.

Uszkodzenia mechaniczne - awaria nośnika następuje w tym przypadku w wyniku działania czynników mechanicznych. Może być to upadek lub uderzenie urządzenia, zamoczenie karty, czy uszkodzenie obudowy albo styków, np w efekcie jej niewłaściwej instalacji.

Uszkodzenia elektroniczne - związane są z awarią podzespołu wykorzystanego w konstrukcji karty, uszkodzeniami powstających niekiedy w wyniku przepięcia (spalenie kontrolera), a także wystawieniem karty na działanie elektryczności statycznej lub różnych zakłóceń elektrycznych.

Uszkodzenia logiczne - spowodowane są działaniem wirusa, błędem systemu operacyjnego podczas zapisu lub wyjęciem karty z urządzenia podczas procesu rejestracji danych.

Co mogło spowodować uszkodzenie karty - czego należy unikać i jak postępować właściwie.

  • Nie uderzać, nie zginać, ani nie rzucać karty pamięci; z kartą należy obchodzić się ostrożnie.
  • Nie dotykać styków karty pamięci palcami ani żadnymi metalowymi narzędziami.
  • Nie demontować, nie zdejmować obudowy, ani nie próbować żadnych przeróbek karty pamięci.
  • Nie należy eksponować karty pamięci na działanie wody i wilgoci.
  • Nie wystawiać i składować kart na słońcu i w miejscach o wysokiej temperaturze.
  • Należy zwracać szczególną uwagę na właściwą instalację karty w odpowiednim złączu czytnika, nie działać siłowo, upewnić się, że wkładamy kartę prawidłową stroną.

Zdarza się, iż system nie wykrywa karty z powodów od niej niezależnych. Czasami wina leży po stronie uszkodzonego bądź zabrudzonego czytnika, nieaktualnej wersji BIOS-u czy braku odpowiednich sterowników.

Galeria Iviter

serwis elektroniki 1 serwis elektroniki 2 serwis elektroniki 3 serwis elektroniki 4 serwis elektroniki 5 serwis elektroniki 6 serwis elektroniki 7 serwis elektroniki 8

Jesteśmy serwisem pogwarancyjnym. Nie działamy w ramach gwarancji.

Kontakt telefoniczny do nas - 22 113 40 88.
Darmowa diagnoza i wycena naprawy. Sprawdź nasze referencje: iviterserwis.pl/referencje

Jeśli nie mieszkasz w Warszawie możesz wysłać do nas sprzęt do naprawy. Szczegółowa instrukcja o tym jak tego dokonać: iviterserwis.pl/darmowapaczka

serwis pogwarancyjny