Czy opłaca się kupować używane ekspresy do kawy?

Ekspresy do kawy to urządzenia, które obecnie stanowią element wyposażenia niemal każdej kuchni. W ciągu ostatniej dekady największą popularność zdobyły ekspresy ciśnieniowe – szczególnie cenione są modele w pełni zautomatyzowane, pozwalające na przygotowanie kawy w mgnieniu oka – wystarczy wcisnąć jeden przycisk, a maszyna przygotuje aromatyczne espresso czy naszą ulubioną kawę mleczną. W związku z ogromnym zainteresowaniem takim sprzętem, na aukcjach znanych portali czy też w stacjonarnych komisach pojawiło się mnóstwo ofert ekspresów używanych, które kuszą bardzo atrakcyjną ceną oraz zapewnieniami o doskonałym stanie. I tu pojawia się często zadawane pytanie – czy naprawdę opłaca się kupować używane ekspresy do kawy? W naszym tekście postaramy się wyjaśnić wszystkie kluczowe kwestie i odpowiedzieć pokrótce na to pytanie. Zapraszamy do lektury!

Zalety

Bardzo dużo osób planujących zakup ekspresu do kawy swój wzrok kieruje ku urządzeniom używanym. Konsumentów przyciągają nie tylko niskie ceny, ale również ogromna różnorodność ofert. Niemal każdy model ekspresu do kawy (wszystkich znanych producentów) wydany w ciągu ostatnich kilku lat możemy znaleźć na portalach ogłoszeniowych. Ponadto niektóre z ogłoszeń są naprawdę atrakcyjne, a za niewielką cenę możemy czasami dostać niemal nowe urządzenie, które zostało użyte dosłownie kilka razy. Bardzo często dodatkowym atutem ekspresów z drugiej ręki jest fakt, że wciąż są na gwarancji, a ich stan wizualny i techniczny jest idealny. Zatem takie urządzenie nie będzie znacząco różniło się od nowego sprzętu ze sklepu – podczas gdy jego koszt będzie się różnił i to bardzo. Oczywiście to nie jest tak, że każda oferta, która nam się nawinie podczas poszukiwań, będzie dobra – znalezienie ciekawej aukcji wymaga od nas trochę czasu oraz zwrócenia uwagi na kilka ważnych szczegółów.

Wady

Warto pamiętać o pewnym ryzyku, które wiąże się z zakupem każdego używanego produktu. W przypadku używanych ekspresów dosyć często zdarza się, że nieprzemyślany zakup w ostateczności kończy się bardzo niekorzystnie z finansowego punktu widzenia. Część urządzeń okazuje się wadliwa, konieczna okazuje się wizyta w serwisie, a co za tym idzie – koszty, które ponosimy, znacznie wzrastają; czasami niemal do ceny nowego ekspresu. Nie zawsze jesteśmy w stanie uzyskać informację o tym, czy dany ekspres był używany w sposób zalecany przez producenta – mowa tutaj o przeprowadzaniu regularnego odkamieniania, serwisowania, czyszczenia, stosowania wody filtrowanej. Takie czynności wydłużają żywotność urządzenia, zapobiegają awariom. Jeżeli poprzedni użytkownik przestrzegał kilku prostych zasad, to mamy większe szanse, że po zakupie takiego urządzenia posłuży nam ono przez długi okres czasu. Jeżeli jednak poprzedni właściciel nie dbał o sprzęt, to z pewnością czeka nas wymiana kilku elementów oraz przeprowadzenie konserwacji w profesjonalnym serwisie.

Na co zwracać uwagę?

  • Nigdy nie kupuj ekspresu pod wpływem impulsu – zawsze dokładnie czytaj opisy, parametry techniczne, oglądaj zdjęcia.
  • Sprawdź opinie o danym sprzedawcy – jeżeli są one pozytywne, możesz nabrać do niego większego zaufania, chociaż wciąż należy pozostać czujnym.
  • Choć nie jest to zasada, czasami warto zakupić używany ekspres w sklepie. Jest to o tyle lepsze rozwiązanie, że zakup od osoby prywatnej wiąże się jednak z nieco większym ryzykiem. Szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że lepsze komisy sprzedają urządzenia po przeprowadzeniu pełnego przeglądu i profesjonalnego czyszczenia. Często możemy również spotkać się z tzw. gwarancją rozruchową. Dla konsumenta to zawsze dodatkowy plus i zapewnienie, że otrzyma w pełni sprawne urządzenie. Warto jednak pamiętać, że w zapisach polskiego prawa nie znajdziemy takiej gwarancji.
  • Warto przeglądać oferty w poszukiwaniu bardzo okazyjnych propozycji. Czasami niemal nowe ekspresy sprzedawane w niezwykle atrakcyjnych cenach – na taką ofertę powinna zwrócić uwagę każda osoba planująca zakup ekspresu używanego.
  • Niezależnie od tego, czy kupujemy ekspres używany, czy nowy konieczne jest wybranie urządzenia idealnie dobranego do naszych potrzeb. Kupowanie danego ekspresu tylko dlatego, że akurat natrafiliśmy na dobrą okazję, to nie jest dobry pomysł. Często bowiem okazuje się, że nie tego oczekiwaliśmy, a urządzenie nie sprawdza się w naszym przypadku.

 Ciśnieniowy ekspres do kawy – kolbowy czy automatyczny?

Kupując ekspres, najpierw należy zwrócić uwagę na jego rodzaj – dzielą się one na urządzenia automatyczne oraz kolbowe. Pierwsze z nich sprawdzą się doskonale w przypadku osób zapracowanych, którym zależy na jak najszybszym przygotowaniu kawy. Jeżeli często pijesz kawy mleczne i chcesz jeszcze bardziej usprawnić proces przygotowania caffe latte czy cappuccino – rozważ zakup ekspresu wyposażonego w automatyczny system do spieniania mleka. Posiadają one funkcję przygotowania Twojej ulubionej kawy w ekspresowym tempie, a jedyne, co musisz zrobić to wcisnąć jeden przycisk. Zatem automatyczny ekspres do kawy sprawdzi się doskonale w przypadku użytkowników, którym nie zależy na pełnej kontroli nad całym procesem zaparzania naparu, a eksperymenty z kawą nie są dla nich niczym ciekawym.

Druga grupa kawoszy z pewnością powinna wybrać ekspres kolbowy – mowa o miłośnikach wszelkich eksperymentów z kawą, doskonalenia parametrów podczas ekstrakcji kawy oraz kontrolowania każdego etapu przygotowania kawy. Oczywiście taki sposób przygotowania kawy posiada pewien minus – zajmuje o wiele więcej czasu niż w przypadku użycia maszyny automatycznej, jednak dla wielu użytkowników jest to pewien rytuał, chwila relaksu i odprężenia. Wyższej klasy ekspresy kolbowe pozwalają na uzyskanie idealnego smaku i aromatu kawy, dzięki możliwości kontrolowania i uzyskania optymalnych parametrów ekstrakcji.

Używany ekspres do kawy może być doskonałą inwestycją

Zakup używanego ekspresu do kawy może się okazać świetną opcją – pod warunkiem, że wybierzemy dobrą ofertę oraz model urządzenia, który wyposażony będzie w najważniejsze dla nas funkcje. Zakup używanych produktów to trochę taka loteria, musimy liczyć na to, że szczęście będzie nam sprzyjać. Jednak najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku, dokładne sprawdzanie, czytanie opisów ofert oraz ocen wystawionych sprzedającemu. Jeżeli uda nam się znaleźć atrakcyjną ofertę od uczciwego sprzedawcy, a dodatkowo urządzenie będzie po przeglądzie, czyszczeniu i odkamienieniu – możemy sporo zaoszczędzić, decydując się na zakup używanego ekspresu do kawy.

Ma aukcjach znanych portali czy też w stacjonarnych komisach pojawiło się mnóstwo ofert ekspresów używanych, które kuszą bardzo atrakcyjną ceną oraz zapewnieniami o doskonałym stanie. I tu pojawia się często zadawane pytanie – czy naprawdę opłaca się kupować używane ekspresy do kawy?

Jesteśmy serwisem pogwarancyjnym. Nie działamy w ramach gwarancji.

Kontakt telefoniczny do nas - 22 113 40 88.
Darmowa diagnoza i wycena naprawy. Sprawdź nasze referencje: https://iviterserwis.pl/referencje-i-opinie

Jeśli nie mieszkasz w Warszawie możesz wysłać do nas sprzęt do naprawy. Szczegółowa instrukcja o tym jak tego dokonać: https://iviterserwis.pl/kontakt-i-adres-wysylki

serwis pogwarancyjny