Czy da się lutować aluminium cyną i lutownicą?

Od lat panowało przeświadczenie odnośnie tego, że aluminium jest metalem, którego nie da się polutować, połączyć w prosty sposób. Przykładowo spawanie aluminium odbywa się w osłonie argonowej, wymaga zaawansowanego sprzętu spawalniczego i odpowiednich umiejętności.

Jak jest z lutowaniem aluminium? Zacznijmy od tego, że istnieje kilka metod lutowania jako takich – co warto krótko omówić. Istnieje lutowanie miękkie przy pomocy lutownicy i cyny, lutowanie miękkie przy pomocy palnika i specjalnego lutowia oraz lutowanie twarde – również przy pomocy palnika. Czym się różni lutowanie miękkie od twardego? Temperaturą. Procesy lutownicze gdzie temperatura przekracza 450 stopni Celsjusza zaliczamy do technik lutowania twardego.

Czyli lutowanie miękkie może być wykonywane również palnikiem. Ale w tym artykule skupimy się na lutowaniu aluminium przy pomocy zwykłej cyny oraz zwykłej lutownicy.

Co nie pozwala na przeprowadzenie procesu lutowania w przypadku aluminium? Rzecz w tym, że aluminium pokryte jest warstwą tlenków i nawet oskrobanie materiału nie zmienia tej sytuacji gdyż aluminium momentalnie pokrywa się nową warstwą tlenków. Wymagana jest więc specjalna chemia, która po pierwsze usunie tlenki a po drugie nie pozwoli na to, aby osadziły się one ponownie na materiale. Mowa tutaj o topniku do lutowania aluminium, pozwalającym na lutowanie przy pomocy cyny i lutownicy.

Specjalny topnik do tego celu produkuje marka IVICHEM – pod nazwą ALU29, która przez lata dopracowywała skład chemiczny w sposób taki, aby preparat był możliwie skuteczny.

Jakie są wady i zalety tego preparatu?

Zacznijmy od pierwszej zalety. ALU29 pozwala na to, aby aluminium w sposób łatwy lutować! To po prostu działa! Cyna łączy się z aluminium!

Teraz kilka wad. Po pierwsze – stosując ten preparat należy wietrzyć pomieszczenie albo lutować pod wyciągiem, opary, jak i sam preparat są niezdrowe.
 Po drugie – połączenia lutownicze wykonane cyną nie są tak wytrzymałe mechanicznie jak w przypadku spawu. Należy zdawać sobie z tego sprawę.

Kolejna uwaga – lutowanie aluminium jest znacznie bardziej wymagające niż np. lutowanie miedzi, wymaga zastosowania odpowiednio masywnej lutownicy o masywnym grocie. Uwaga – topnik działa niszcząca dla każdego grota, warto więc oczyszczać go w trakcie procesu. Warto też pogodzić się z tym, że grot stosowany do lutowania aluminium może zostać uszkodzony.

Lutowanie aluminium zdecydowanie wymaga treningu. Warto zacząć pierwsze próby od polutowania np. folii aluminiowej – nawet po to, aby upewnić się, że preparat działa. Potem zaś podejmować próby na większych przedmiotach. Zawsze warto lutowany przedmiot podgrzać, zadbać też o czystość powierzchni, przygotować lutowaną powierzchnię – np. oskrobując ją.

Preparat ALU29 IVICHEM zadziała również ze stopami aluminium oraz różnymi innymi trudno-lutującymi się metalami.

Gdzie sprawdzi się ALU29 – przykładowe zastosowania

Motoryzacja – ALU29 może być stosowany do lutowania wyprowadzeń sterowników, które w normalnych warunkach nie chcą się pokryć cyną. Może być też stosowany do napraw chłodnic aluminiowych.

Modelarstwo – do lutowania wyprowadzeń akumulatorów.

Krótkofalarstwo – do lutowania elementów obudów, przy antenach wykonanych z aluminium.

Serwis AGD – do prac serwisowych przy naprawie nieszczelności we wszelkich rurkach aluminiowych.

Po każdym wykonanym lutowaniu należy zmyć pozostałości po topniku – np. przy pomocy wody a następnie izopropanolu.

Preparat jest bardzo wydajny – wystarczy dosłownie kropelka naniesiona na lutowaną powierzchnię aby dokonać lutowania w określonym punkcie. Warto też podkreślić, że preparat zapewnia doskonałe połączenie elektryczne. Cała technika pozwala na łączenie z aluminium innych metali – np. miedzi. Zasadniczo preparat nie ma ograniczonego terminu przydatności, testy wykazały, że i po 10 latach działa on w pełni skutecznie.

Producent udziela gwarancji satysfakcji, która polega na tym, że w przypadku niezadowolenia z działania produktu, zwracane są pieniądze (po zwrocie preparatu). Wcześniej jednak można skorzystać ze wsparcia technicznego, gdzie konsultant pomoże rozpatrzeć konkretny przypadek, konkretne zastosowanie preparatu w praktyce.

Od lat panowało przeświadczenie odnośnie tego, że aluminium jest metalem, którego nie da się polutować, połączyć w prosty sposób. Przykładowo spawanie aluminium odbywa się w osłonie argonowej, wymaga zaawansowanego sprzętu spawalniczego i odpowiednich umiejętności.

Galeria Iviter

serwis elektroniki 1 serwis elektroniki 2 serwis elektroniki 3 serwis elektroniki 4 serwis elektroniki 5 serwis elektroniki 6 serwis elektroniki 7 serwis elektroniki 8

Jesteśmy serwisem pogwarancyjnym. Nie działamy w ramach gwarancji.

Kontakt telefoniczny do nas - 22 113 40 88.
Darmowa diagnoza i wycena naprawy. Sprawdź nasze referencje: iviterserwis.pl/referencje

Jeśli nie mieszkasz w Warszawie możesz wysłać do nas sprzęt do naprawy. Szczegółowa instrukcja o tym jak tego dokonać: iviterserwis.pl/darmowapaczka

serwis pogwarancyjny